Trwa ładowanie...

Za darmo: POLONEZY Marcina Maseckiego w Kulturalnej

Premierowy koncert nowego projektu już w czwartek!

Za darmo: POLONEZY Marcina Maseckiego w Kulturalnej
d2g474v
d2g474v

P O L O N E Z Y to nowy projekt Marcina Maseckiego - to 10-osobowa orkiestra dęta grająca polonezy jego autorstwa.

Polonez, taniec narodowy, to forma zapomniana, wręcz martwa. Nie spełnia już swojej roli tańca balowego, nie jest też muzyką ku pokrzepieniu serc. Dziś mamy do czynienia z polonezem jedynie na studniówce oraz na recitalach chopinowskich.

Ten właśnie brak poloneza był jednym z bodźców do skomponowania materiału. Pomogła też niezwykle żyzna rozmowa z Janem Bernadem o miejscu folkloru w sztuce współczesnej, oraz zaproszenie z jego strony na prawykonanie POLONEZÓW na Festiwalu Kody w Lublinie.

O samych kompozycjach można powiedzieć, że łączą kilka różnych estetyk: m.in. trzecioligowej orkiestry marszowej, 19-wiecznej elegancji, oraz klasycystycznych technik kompozytorskich (główny polonez jest napisany w formie allegra sonatowego). Oprócz tego, jako współczesne kompozycje, zawierają w sobie całą plejadę brzmień z dzisiejszego krajobrazu muzycznego, od surf rocka, przez hip-hopu, sambę, jazzy i inne. Do tego dochodzi typowa dla Maseckiego fascynacja wszystkim co krzywe, niezręczne, niewygodne, oscylujące pomiędzy walorem i jego brakiem, czasami frenetycznie.

Większość utworów została napisana na początku 2012 roku podczas miesięcznego pobytu w Urugwaju. W grudniu orkiestra weszła do studia i nagrała płytę, która ukazuję się nakładem wytwórni Lado ABC oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA. Dodatkowym partnerem jest Fundacja Rozdroża, organizator Festiwalu Kody. Premiera 23 maja w Cafe Kulturalna w Warszawie.

d2g474v

*Skład: *
Marcin Masecki - dyrektor, pianino
Maurycy Idzikowski, Filip Mazur - trąbki
Michał Górczyński, Tomasz Stawiecki - klarnety
Bartek Smorągiewicz, Tomasz Duda - saksofony
Michał Tomaszczyk, Piotr Wróbel – puzony
Jerzy Rogiewicz – perkusja.

KIEDY: 23 maja, godz. 22:00
GDZIE: Cafe Kulturalna, pl. Defilad (PKiN)
WSTĘP WOLNY
d2g474v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g474v
Więcej tematów