Za darmo: Lutosławski 2013 Poszukiwanie
Co wie o Lutosławskim pokolenie dzisiejszych 20- i 30-latków? Czy artysta odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? DSH zaprasza na cykl wydarzeń w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego
Co wie o Lutosławskim pokolenie dzisiejszych 20- i 30-latków? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy Witold Lutosławski odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? Czym była muzyka współczesna przełomu lat 50. i 60., a czym jest dzisiaj? Jaki wpływ na rozwój polskiego życia kulturalnego miała odwilż 1956 roku? Jak wyglądało codzienne lat 60-tych w PRL-u?
"Lutosławski 2013 Poszukiwanie" to cykl wydarzeń w Domu Spotkań z Historią w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego. Odbędzie się on w dniach 27 września - 13 października. Wstęp wolny.
Projekt "Poszukiwanie' ma na celu przybliżyć postać jednego z największych kompozytorów XX wieku. Kim był i kim pozostał Witold Lutosławski – warszawiak, ambasador Polski w świecie, pełen dystansu i dyskrecji artysta, który otaczał się ciszą, cenił bezkompromisowość i postęp w sztuce, umiał słuchać i słyszeć…?
PROGRAM:
WRZESIEŃ
27.09 (piątek) 18.00, DSH (ul. Karowa 20)
FILM: Jeden dzień w PRL (2005, 58’) reż. Maciej Drygas
Rekonstrukcja 27 września 1962 roku – jednego dnia z życia ludzi w komunistycznej Polsce...
28.09 (sob.) 12.00, zbiórka: DSH
SPACER: Warszawa śladami Witolda Lutosławskiego.
Start: 12.00, zbiórka pod DSH (Karowa 20). Przewodnik: Tomasz Piotrowski
muzykolog, animator kultury, stały współpracownik Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego
28.09 (sob.) 16.00, DSH
SPOTKANIE: Ferment eksperymentu
Rozmowa o polskiej muzyce przed i po 1956 roku. Historia narodzin polskiej szkoły kompozytorskiej (Lutosławski, Bacewicz, Penderecki, Górecki) oraz festiwali Warszawska Jesień i Jazz Jamboree. Czy odwilż przypieczętowała odejście od estetyki socrealistycznej? Prowadzenie: Dorota Szwarcman („Polityka”).
28.09 (sob.) 21.00, BASEN (ul. Konopnickiej 6)
Klubowy Fajf w Basenie
Koncert improwizowany w wykonaniu Marcina Maseckiego (kalwisze), Jerzego Rogiewicza (perkusja) oraz DJ Lenara. Występ inspirowany projektem Lutofuzje, organizowanym przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Fundację Muzyka jest dla wszystkich. Po koncercie afterparty - Papa Zura.
29.09 (niedz.), 12.00
GRA MIEJSKA: Jeden dzień.
Podróż w czasie do Warszawy lat. 60. Zapisy: gra@dsh.waw.pl
PAŹDZIERNIK
5-6.10 (sobota-niedziela), 12.00, DSH
WARSZTATY DLA DZIECI: Słucham i animuję.
Realizacja: Fundacja Osiem Życzeń
Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży (9-16 lat) inspirowane twórczością Witolda Lutosławskiego. Celem warsztatów jest przybliżenie osoby i twórczości Witolda Lutosławskiego poprzez przedstawienie sposobów realizacji filmów animowanych.
10.10 (czwartek), 18.00, DSH
SPOTKANIE: Talent zobowiązuje
Spotkanie poświęcone Witoldowi Lutosławskiemu. Kim był i kim jest dla nas dzisiaj? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy Witold Lutosławski odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie?
11.10 (piątek), 18.00, DSH
SPOTKANIE: Lonely Wolf
Czy wśród współczesnych twórców można odnaleźć „samotne wilki”, poszukiwaczy własnego, indywidualnego języka?
12.10 (sobota), 10.00-16.30 DSH
WARSZTAT: Zrób ciszę zakończone koncertem 4’33 Johna Cage’a.
Sięgnij do doświadczeń Johna Cage'a w poszukiwaniu ciszy absolutnej i weź udział w warsztatach zakończonych wykonaniem legendarnego utworu 4'33' Johna Cage'a. Zgłoszenia: cisza@dsh.waw.pl. Warsztaty poprowadzi: Antoni Beksiak, kurator festiwali „Turning Sounds” i „Gębofonu”, współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca”.
12.10 (sobota), 16.00, DSH
KONCERT: 4’33 Johna Cage’a w wykonaniu osób biorących udział w warsztacie „Zrób ciszę”
SPOTKANIE: Zrób ciszej!
Z inicjatywy Witolda Lutosławskiego przyjęta została w 1969 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną przy UNESCO ustawa potępiająca nadużywanie muzyki w miejscach publicznych i prywatnych, jako naruszenie prawa człowieka do spokoju i ciszy… Kwestia nocnej ciszy w Warszawie powraca regularnie. Mieszkańcy śródmieścia biją na alarm, czy słusznie? Czy Warszawa ma prawo być cicho?
- 10 (sobota), 19.00, LINIA TRAMWAJOWA SPEKTAKL NA TORACH: Scenariusz spektaklu na podstawie pamiętników i listów użytych w filmie „Jeden dzień w PRL” Macieja Drygasa.