RegionalneWarszawaZa darmo: Latające Muzeum na Grochowie

Za darmo: Latające Muzeum na Grochowie

Rusza cykl multimedialnych spotkań, happeningów, wykładów, spacerów i dyskusji, podczas których prezentowane będą mało znane fakty z historii Grochowa i pozostałych części prawobrzeżnej Warszawy

Za darmo: Latające Muzeum na Grochowie

W środę 11 grudnia odbędzie się inauguracja „Latające Muzeum” - cyklu multimedialnych spotkań, happeningów, wykładów, spacerów i dyskusji, podczas których prezentowane będą fascynujące, a zarazem mało znane fakty z historii Grochowa i pozostałych części prawobrzeżnej Warszawy. Warszawiacy będą mieli okazję, aby poznać miejsca, do których na co dzień wejść nie można. Organizatorzy obiecują również spotkania z artystami, naukowcami i niezwykłymi postaciami prawobrzeżnej części stolicy.

Latające Muzeum nie jest finansowane z funduszy miejskich, wiejskich, europejskich, ani azjatyckich. Odbywa się dzięki entuzjazmowi i zaangażowaniu ludzi dobrej Woli, Grochowa, Gocławia, Śródmieścia, Mokotowa, Ochoty oraz innych dzielnic i osiedli naszego miasta.

Podczas kolejnych odsłon „Latającego Muzeum” będzie okazja, aby zwiedzić *schrony przeciwatomowe koło Ronda Wiatraczna, spotkać się z Aliną Przewłocką, słynną grochowską cukierniczką, właścicielką kultowego zakładu „Rurki z bitą śmietaną” przy Rondzie Wiatraczna. Dowiecie się, *gdzie na Grochowie stoi słynna szafa z komedii „Miś” St. Barei i kto wymyślił legendarne sceny z jej użyciem. Zwiedzicie dawną piekarnię Teodora Rajcherta, usłyszycie o tym, gdzie na Grochowie znaleziono kieł mamuta. Poznacie też fascynującą historię prehistorycznej czaszki – tzw. „Dziewczynki z Grochowa”.

Pierwsze spotkanie, które odbędzie się w najbliższą środę w klubokawiarni Kicia Kocia , zatytułowane będzie - „Hollywood na Grochowie”. Podczas tego spotkania Mania Cieśla i Agata Maksimowska ze Stowarzyszenia im. An-skiego przybliżą historię kibucu, który w międzywojniu oraz pierwszych latach okupacji działał w miejscu dzisiejszego osiedla Ostrobramska . Wystąpienie ilustrowane będzie pokazem archiwalnych zdjęć.

Dziennikarz Cezary Polak opowie o reżyserze Józefie Greenie, który w latach 30. na terenie kibicu z hollywoodzkim rozmachem kręcił filmy i zapoczątkował erę artystycznego kina jidysz. Będzie też projekcja filmu „Błazen purymowy” (kadr z tego filmu widzimy na zdjęciu), nakręcony przez Greena i Jana Nowina-Przybylskiego m.in. na terenie kibucu i w innych grochowskich plenerach.

PROGRAM

19.00 – Opowieść o dziejach grochowskiego kibucu, ilustrowana pokazem zdjęć - Mania Cieśla i Agata Maksimowska, Stowarzyszenie im. An-Skiego
19.30 – Opowieść o filmach jidysz, nakręconych na Grochowie, planach budowy żydowskiego Hollywood w Warszawie oraz reżyserze Józefie Grenie - Cezary Polak, dziennikarz

  1. 00 – Pokaz filmu „Błazen purymowy” (1937) w reż. J. Nowina-Przybylskiego i J. Greena, 90 minut.

WSTĘP WOLNY

Klubokawiarnia Kicia Kocia, ul. Garibaldiego 5a, Grochów

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)