RegionalneWarszawaZa darmo: Festiwal Kultura 2.0

Za darmo: Festiwal Kultura 2.0

Kultura i technologia - czy idą w parze?

Za darmo: Festiwal Kultura 2.0

22.10.2012 18:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Kultura 2.0 w centrum uwagi stanie kulturowy wymiar tzw. „obywatela 2.0” oraz obywatelski wymiar kultury. Kim jest „obywatel 2.0”? Jest on obywatelem sieci. To ona określa jego możliwości i ograniczenia. Festiwal będzie więc koncentrował się na rozproszonej w sieci kulturze, w której istotną funkcję odgrywa technologia. Program tegorocznego festiwalu został skonstruowany wokół trzech ścieżek tematycznych: "Obywatel 2.0 w kulturze", "Archiwa społeczne" oraz "Sztuka dla obywatelskości". W każdą z nich wprowadzi nas wykład, w którym zawarte zostaną najistotniejsze tezy oraz pytania związane z danym tematem.

Podczas festiwalu będzie można m.in. uczestniczyć w warsztatach "Zbiory muzyczne - jak się do nich legalnie dostać i dlaczego to nie takie łatwe?" czy też w zajęciach z edycji i tworzenia haseł w Wikipedii. Ciekawym wydarzeniem festiwalowym jest też "Familiada 2.0", ktora odpowie na pytania: co można zrobić ze zdjęciem, do czego najbardziej przydaje się Facebook? Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” podczas festiwalu przeprowadzi wśród uczestników minibadanie dotyczące ich zwyczajów oraz zachowań w sieci. Wyniki zostaną wykorzystane podczas sobotniego finału, wzorowanego na popularnym teleturnieju Familiada. Po dwóch stronach staną festiwalowi goście oraz uczestnicy.

W trakcie festiwalu będzie miała miejsce także gra miejska oraz wystawa "Wejdź na Poziom 2.0". Na wystawie, która od dwóch lat towarzyszy wydarzeniom festiwalowym, autorzy prac pokazują, jak w zaskakujący sposób można zastosować technologię w sztuce, eksperymentując z tworzeniem oprogramowania, artefaktów oraz nowych sytuacji.

Podczas festiwalu obędzie się zbiórka kaset magnetofonowych oraz VHS. Wystarczy przynieść kasety, aby otrzymać je z powrotem wraz z kopią cyfrową. Twórcy archiwum zaprezentują też trzy zdigitalizowane filmy z życia tej samej rodziny, pokazujące ją w trzech różnych okresach na trzech różnych ekranach.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, wymaga wyłącznie wcześniejszej rejestracji na stronie organizatora, gdzie znajdziecie też program oraz szczegółowe opisy poszczególnych wydarzeń festiwalowych.

26 - 27 października 2012,

Narodowy Instytut Audiowizualny, Wałbrzyska 3/5

Obraz
Obraz
Komentarze (0)