Za darmo: Festiwal Kinomuzeum 2014
Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na miesiąc z kinem niezależnym i artystycznym
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na trzecią odsłonę festiwalu Kinomuzeum, przeglądu kina niezależnego i artystycznego, prezentującego najciekawsze zjawiska sztuki filmowej. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
Podczas filmowego maratonu, odbywającego się w marcu od środy do niedzieli, widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy fabularne wyselekcjonowane na międzynarodowych festiwalach, performanse i koncerty celebrujące sztukę ruchomego obrazu, jak również pokazy filmu eksperymentalnego i klasyki kina w specjalnie zaprogramowanych blokach tematycznych. Tegorocznej edycji Kinomuzeum towarzyszą następujące sekcje:
SZEROKI KADR: prezentacja filmowych projektów artystów wizualnych, którzy eksplorują problematykę tożsamości świata niezachodniego. W programie między innymi przegląd performansów dokamerowych brytyjsko-kenijskiej artystki Grace Ndiritu; spotkanie z indyjskim kolektywem CAMP, dokument o scenie death metalowej w Angoli, dyskusja z Leah Gordon - fotograficzką i kuratorką haitańskiego Ghetto Biennale, oraz pokaz filmowy i rozmowa z Jankiem Simonem wokół jego produkcji „Popiołu i diamentu” w Biafrze.
PREMIERY: między innymi „Teenage" Matta Wolfa, „Camille Claudel" Bruno Dumonta i „Co jest grane, Davies" w reżyserii Braci Coen. W programie znajdą się również odrestaurowane cyfrowo białe kruki.
FLASHBACK: Filmy o istotnym znaczeniu dla rozwoju światowej kinematografii, które stanowiły inspirację dla artystów wizualnych.
KOBIETY BURZĄ MURY: W programie m. in. najnowsze filmy artystek Beth B i Vivienne Dick, pionierek kobiecego kina zaangażowanego, które w latach siedemdziesiątych związały się z nowojorską sceną New Wave, a dziś z równie silną pasją badają współczesne ruchy społeczne.
Przez cały miesiąc pokazom filmowym towarzyszyć będą wykłady, spotkania z reżyserami, artystami i filmoznawcami, a także wydarzenia muzyczne.
Pełny program festiwalu znajdziecie TUTAJ .
*Zobacz także: Warszawski projekt: "W małym kinie" *