Trwa ładowanie...

Za darmo: Cykl spacerów architektonicznych

"Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych"

Za darmo: Cykl spacerów architektonicznych
dno487a
dno487a

Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Tematem pierwszego z dwudziestu czterech darmowych spacerów, który odbędzie się już 23 kwietnia, będzie „Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania”.

Tematyka dotyczy dziedzictwa kulturowego dzielnicy. Jest też związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.

To już kolejna edycja spacerów architektonicznych po Warszawie organizowanych przez Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław. Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, w wielu uczestniczyło ponad dwieście osób. – Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych, które znajdując się w centrum Warszawy, nie uniknęły rozmaitych przekształceń, czasem pozytywnych, ale nie zawsze. Nasi przewodnicy, wśród których są varsavianiści, historycy sztuki i architekci będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst w jaki zostały wpisane wraz z otaczającą je zabudową – mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. – Odwiedzimy obiekty i przestrzenie modernizowane, remontowane, a także rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zniknęły z mapy stolicy w czasie wojny, po wojnie lub całkiem niedawno –
dodaje.

W czasie spacerów przypomniana zostanie Warszawa z XIX w. czy 20-lecia międzywojennego i porównana z powojennymi planami architektonicznymi oraz z ich realizacją. Odwiedzone zostaną m.in. obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta lub dla niej charakterystyczne, np. Ściana Wschodnia, Plac Defilad, Plac Teatralny, ale także mniej znane jak chociażby willa Romualda Gutta. Spacerom architektonicznym towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny.

Tematyka spacerów.

  1. Plac Defilad - przestrzeń do zagospodarowania 23.04.2016 r. (sob.), godz. 12.00
  2. Ściana Wschodnia 07.05.2016 r. (sob.), godz. 12.00
  3. Na wschód od Ściany Wschodniej 15.05.2016 r. (niedz.), godz. 12.00
  4. Starówka warszawska – udana kreacja architektoniczna? 22.05.2016 r. (niedz.), godz. 16.00

W dalszych terminach pojawią się m.in.: "Dworce Linii Średnicowej", "Plac Teatralny i jego "nowa" XX-wieczna pierzeja", "Plac Grzybowski", "Ściana Zachodnia – brakujące centrum", "Dzielnica Ministerstw", Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych", "Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów" oraz Muranów – osiedle pomnik". Szczegóły znajdziemy na tej stronie .

dno487a

Jak podkreślają organizatorzy, spacery są darmowe, ale jeśli ktoś uważa, że przewodnik zasługuje na napiwek, może go wręczyć be wahania.

dno487a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dno487a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj