Za darmo: Cykl spacerów architektonicznych
"Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych"
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław zapraszają na cykl spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Tematem pierwszego z dwudziestu czterech darmowych spacerów, który odbędzie się już 23 kwietnia, będzie „Plac Defilad – przestrzeń do zagospodarowania”.
Tematyka dotyczy dziedzictwa kulturowego dzielnicy. Jest też związana z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3. Przekształcenia architektury Warszawy po 1989 r.”. Spośród 20. obiektów, które się na niej znalazły większość znajduje się w Dzielnicy Śródmieście. Spacery realizowane będą w dwóch blokach, czyli dwanaście tematów omówionych zostanie w cyklu wiosennym i jesiennym.
To już kolejna edycja spacerów architektonicznych po Warszawie organizowanych przez Tu było, tu stało i Stowarzyszenie Masław. Wycieczki cieszą się dużym zainteresowaniem, w wielu uczestniczyło ponad dwieście osób. – Tym razem wybierzemy się szlakiem najciekawszych obiektów i przestrzeni architektonicznych, które znajdując się w centrum Warszawy, nie uniknęły rozmaitych przekształceń, czasem pozytywnych, ale nie zawsze. Nasi przewodnicy, wśród których są varsavianiści, historycy sztuki i architekci będą omawiać założenia architektoniczne miejsc, przedstawią ich historię i kontekst w jaki zostały wpisane wraz z otaczającą je zabudową – mówi Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni mapy i spacerów, ze Stowarzyszenia Masław i projektu Tu było, tu stało. – Odwiedzimy obiekty i przestrzenie modernizowane, remontowane, a także rekonstruowane w ostatnich latach, wśród nich te doskonałe i mniej udane realizacje. Wspomnimy również miejsca, które zniknęły z mapy stolicy w czasie wojny, po wojnie lub całkiem niedawno –
dodaje.
W czasie spacerów przypomniana zostanie Warszawa z XIX w. czy 20-lecia międzywojennego i porównana z powojennymi planami architektonicznymi oraz z ich realizacją. Odwiedzone zostaną m.in. obiekty świetnie wpisujące się w przestrzeń miasta lub dla niej charakterystyczne, np. Ściana Wschodnia, Plac Defilad, Plac Teatralny, ale także mniej znane jak chociażby willa Romualda Gutta. Spacerom architektonicznym towarzyszyć będzie konkurs fotograficzny.
Tematyka spacerów.
- Plac Defilad - przestrzeń do zagospodarowania 23.04.2016 r. (sob.), godz. 12.00
- Ściana Wschodnia 07.05.2016 r. (sob.), godz. 12.00
- Na wschód od Ściany Wschodniej 15.05.2016 r. (niedz.), godz. 12.00
- Starówka warszawska – udana kreacja architektoniczna? 22.05.2016 r. (niedz.), godz. 16.00
W dalszych terminach pojawią się m.in.: "Dworce Linii Średnicowej", "Plac Teatralny i jego "nowa" XX-wieczna pierzeja", "Plac Grzybowski", "Ściana Zachodnia – brakujące centrum", "Dzielnica Ministerstw", Bulwary wiślane i Akademia Sztuk Pięknych", "Osiedle Profesorskie i Osiedle Jazdów" oraz Muranów – osiedle pomnik". Szczegóły znajdziemy na tej stronie .
Jak podkreślają organizatorzy, spacery są darmowe, ale jeśli ktoś uważa, że przewodnik zasługuje na napiwek, może go wręczyć be wahania.
Przeczytajcie też: W PRL-owskiej Warszawie był królem życia. Potem trafił do więzienia