Za darmo: Cafe Babel
Poznaj uchodźców mieszkających pod Warszawą
Uchodźcy mieszkają obok nas. Często w zamkniętych ośrodkach. Stowarzyszenie Praktyków Kultury zaprasza na festiwal Cafe Babel, którego celem będzie lepsze przyjrzenie się problemom uchodźców w Polsce. Oprócz dyskusji nad polskim prawem w programie festiwalu znajdziemy także wystawy, filmy dokumentalne o tematyce uchodźczej oraz spektakle teatralne z udziałem dzieci i dorosłych. Wydarzenie zaczyna się jutro (30 listopada) i potrwa do 3 grudnia.
Chcemy zadać pytania o funkcjonowanie ośrodków zamkniętych w nowoczesnym społeczeństwie - mówią członkowie Stowarzyszenia Praktyków Kultury - o więzienie dorosłych i dzieci, których jedynym przewinieniem jest brak odpowiednich dokumentów. Zastanowić się wspólnie, czy istnieje jakaś alternatywa. Przyjrzeć się różnym praktykom w innych krajach Unii Europejskiej. Zadać pytanie, co możemy zrobić - my, obywatele demokratycznego państwa, którzy jeszcze niedawno sami nieraz szukali azylu w innych krajach.
W dyskusji na temat "Zamknięte ośrodki a społeczeństwo otwarte", która odbędzie się jutro, wezmą udział Jacek Bałas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Wanda Nowicka - wicemarszałek Sejmu, Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców oraz Straży Granicznej. Z dziećmi z ośrodka dla uchodźców w Dębaku będzie można spotkać się osobiście - wystąpią one w spektaklu cieni "Tylko nie bajka". We współpracy z Instytutem Reportażu w sobotę odbędzie się blok filmów dokumentalnych o tematyce uchodźczej. W niedzielę i poniedziałek na Scenie Lubelskiej będzie zaś można zobaczyć spektakl "Historie Ziny" oparty na biografiach uchodźczyń z północnego Kaukazu.
Dokładny program festiwalu poniżej w galerii. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.