Za darmo: Bezpłatne badania przesiewowe anty-HCV
"Wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi, jaki może mieć miejsce w codziennych sytuacjach"
07.07.2015 18:38
Z okazji obchodzonego 28 lipca Światowego Dnia WZW w 12 miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Warszawiacy będą mogli wykonać w wybranych punktach pobrań bez uprzedniej rejestracji.
Co roku w wyniku działania HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób. Wobec faktu, że już co 12 osoba na świecie zakażona jest jednym z tych wirusów, Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Ustanowiony w 2010 roku Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństw i zwrócenie uwagi na problemy, wynikające z rosnącej liczby zakażonych.
Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi. - To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, działającej na rzecz osób z chorobami wątroby.
Większość zakażonych nie wie, że ma HCV. - Test anty-HCV nie tylko zwiększa nasze możliwości wyleczenia ewentualnego wirusowego zapalanie wątroby typu C, zwłaszcza wobec faktu zwiększenia w Polsce dostępu do nowych bezinterferonowych terapii, ale przede wszystkim oznacza, że nie będziemy nieświadomie zakażać wirusem innych – podkreśla Barbara Pepke.
Szacuje się, że Polsce ponad 230 000 osób jest zakażonych HCV. Jednak dotychczas jedynie 30 0004 spośród nich zostało zdiagnozowanych. Szczególną uwagę w ramach działań przywiązuje się do edukacji na temat dróg zakażenia wirusem i wyjaśniania, jakie codzienne sytuacje mogą stanowić potencjalne źródło przeniesienia wirusa na inną osobę. Do zakażenia może dojść bardzo łatwo, ponieważ wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi, jaki może mieć miejsce w codziennych sytuacjach, jak używanie nieodpowiednio wysterylizowanych przyrządów higienicznych typu cążki, maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów. Inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje możemy spotkać chociażby w gabinetach kosmetycznych podczas poddawania się drobnym zabiegom kosmetycznym, jak tatuaż, manicure czy przekłuwanie uszu.
Badania będą realizowane 28 lipca, w dwóch punktach pobrań. Przy al. Prymasa Tysiąclecia 79A oraz al. Jana Pawła II 45a (oba punkty są czynne w godzinach 7.00 - 14.00).