RegionalneWarszawaZa darmo: 9. weekend w Zielonym Jazdowie

Za darmo: 9. weekend w Zielonym Jazdowie

Garażówka, warsztaty kulinarne dla dorosłych i dzieci, kino, koncerty i dansing

Za darmo: 9. weekend w Zielonym Jazdowie

16.08.2013 09:01

W piątek 16 sierpnia 2013 r. o godzinie 17:30 rozpoczną się warsztaty kulinarne - No pięknie „Marchewka“. Warsztaty mają pokazać piękno i prostotę jedzenia. Na przykładzie codziennie używanej marchewki zobaczymy, jak wiele może mieć ona smaków w zależności od konsystencji, kształtu, temperatury, naczynia z którym się styka, sposobu jej jedzenia. Będziemy rozmawiać o naszych odczuciach i wspomnieniach dotyczących marchewki, a także o nawykach jedzeniowych z nią związanych i wrażeniach, jakie wywołuje. Na koniec – wielka marchewkowa uczta!

O godzinie 19:00 odbędzie się debata "Globalne problemy – lokalne rozwiązania: Żywność w mieście". Jedzenie nie powstaje w lodówce. W rzeczywistości kompulsywnej konsumpcji, anonimowego kupowania i przemysłowej produkcji żywności łatwo o tym zapomnieć. Alternatywą dla tego modelu może stać się kupowanie bezpośrednio od producenta, wybieranie lokalnych i sezonowych produktów, zaopatrywanie się na lokalnych targach i bazarach oraz organizowanie kooperatyw. Dzięki temu nie tylko wiemy, skąd pochodzi żywność, którą kupujemy, możemy sprawdzić jej jakość, ale także przywracamy anonimowej relacji kupno-sprzedaż wymiar ludzki, osobisty. Na piątkowej debacie wspólnie z twórcami i praktykami alternatywnych „systemów zakupowych“, rolnikami oraz urzędnikami zastanowimy się jakie korzyście płyną z nich zarówno dla mieszkańców miasta jak i wsi.**

O godz. 19:30 rozpocznie się oprowadzanie po wystawie Christiana Alexander Jankowskiwskiego "Historia wagi ciężkiej", zbiórka w holu CSW, bilety w specjalnej cenie 6zł.

O godzinie 21:00 odbedzie się koncert i dancing: Jaca Dansing Band. JACA DANCING BAND to trio przypominające kapelę podwórkową. Zespół wykonuje bardzo znane oraz kompletnie nieznane polki, walczyki, tanga, beginki, fokstroty w typowy dla siebie siermiężny sposób, który nawet najbardziej odpornym pozwala poczuć rytm! Taneczny charakter jest wspólnym mianownikiem wszystkich wykonywanych przez zespół utworów. Lider zespołu Jacek Cichocki jako akordeonista i klawiszowiec koncertuje i nagrywa z zespołami Limboski i Blue Sounds, poza tym jest pianistą jazzowym zafascynowany Errollem Garnerem i Chilly Gonzalesem.

O godz. 21:00 wystartuje pokaz filmu Tron, reż. Steven Lisberger, USA 1982. To przygody młodego Jeffa Bridgesa po drugiej stronie lustra, w cyfrowej krainie wnętrza komputera. Krzemowe łąki, gigantyczne fragmenty układów scalonych, programy sprzeczające się o to czy użytkownicy istnieją, oraz demoniczny procesor centralny z syndromem boga – to świat do którego wciągnięty zostaje haker Flynn. Jeździ tam na cyber-motorach, rozkochuje w sobie piękny program płci żeńskiej, a przy okazji prowadzi do wyzwolenia systemu operacyjnego spod totalitarnej władzy głównego procesora. Marzenie każdego informatyka – i nie tylko.

Od godziny 23:30 do 02:00potrwa rozrywkowy* Dj Set*.

W sobotę 17 sierpnia w godzinach 13:00-15:00 odbędą się warsztaty ruchowe: Slackline.

Także od godziny 13:00 odbywać się będą warsztaty„Pokrzywy“ - Paweł Szeibel - w pierwszy weekend Zielonego Jazdowa Paweł Szeibel wspólnie z uczestnikami warsztatów zbierał pokrzywę porastającą okolice Zamku Ujazdowskiego. Z zebranych rośli zostały pozyskane włókna, z których to został upleciony sznurek, tzw. szpagat. W najbliższą sobotę artysta wraca na Zielony Jazdów aby kontynuować swoje zmagania i sfinalizować je upleceniem hamaku, który zawiśnie między drzewami w parku. Paweł Szeibel plotąc pokrzywowy sznurek przywołuje pamieć o stanach kryzysowych – zarówno tych minionych jak i teraźniejszych, zarówno osobistych jak i społecznych. Artysta zaprasza do wspólnego plecenia i rozmów o życiu pośród pokrzyw. (Paweł Szeibel – absolwent ASP w Katowicach. Sięga w sztuce do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach duże znaczenie odgrywa eksperyment i otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress.)

O godz. 15:00 i 17:00 ponownie odbędzie się oprowadzanie po wystawie Christiana Jankowskiego "Historia wagi ciężkiej", zbiórka w holu CSW, bilety w specjalnej cenie 6zł.

O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty ogrodnicze dla dzieci i rodziców „Ogrodowe wspomnienia“ – Projekt Zieleniak. Czy wiecie, że zapach to jeden z silniejszych bodźców przypominających nam wspomnienia z dzieciństwa? Podczas zajęć w rolach głównych wystąpią kwiaty jadalne, zioła, rośliny łąkowe, olejki oraz inne pachnące materiały. Będzie też czas dla rodziców na odkrywanie zapachów dzieciństwa i powiązanych z nimi wspomnień. Podczas warsztatów dzieci będą mogły stworzyć zapachową kompozycję, która będzie wspomnieniem lata w zimowe wieczory. Projekt Zieleniak jest adresowany jest do wszystkich osób, zarówno dzieci jak tez dorosłych, zainteresowanych zielenią w mieście w każdej skali (od ogrodów parapetowych po tereny zieleni), przestrzeniami zabaw dziecięcych, ideą slow life. Bliska jest nam idea dzielenia się z innymi wiedzą i umiejętnościami także na zasadzie "zrób to sam".

O godzinie 19:00 odbędzie sie wykład: Animal studies – nowa perspektywa w badaniach nad sztuką – Dorota Łagodzka.
Współczesna sztuka, jako rodzaj teorii i praktyki zarazem, jest jednym z obszarów, na których wyraźnie rysują się zmiany związanie z kwestionowaniem antropocentrycznego paradygmatu. Szczególnie ciekawe, istotne etycznie i nabierające coraz większego znaczenia społecznego wydają się zmiany odnoszące się do relacji między homo sapiens a innymi zwierzętami. Czym są studia nad zwierzętami, jak je rozumieć w odniesieniu do posthumanizmu i jakie mają znaczenie dla sztuki? W jaki sposób sztuka uczestniczy w duskursie animal studies? Jakie ważne zagadnienia związane ze zmianami w postrzeganiu zwierząt poruszane są na gruncie sztuki oraz jak sztuka uwikłana jest w tradycyjny antropocentryzm? W jaki sposób zwierzęta pojawiają się w sztuce i jakie może mieć to znaczenie dla nich samych? Podczas wykładu w Zielonym Jazdowie Dorota Łagodzka przedstawi zarys problematyki związanej ze zmianą statusu zwierząt w sztuce w szerszym kontekście filozoficznym i społeczno-etycznym. Dorota Łagodzka - historyczka sztuki, asystent
naukowy dziekana ds. human-animal studies na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, pisze dysertację na temat zmiany statusu zwierząt w sztuce współczesnej, współredaktorka czasopisma "Artmix”, krytyczka sztuki, kuratorka (m. in. "ZWIERZenia. Czułość istnienia" w Galerii Wozownia).

Po godz. 21:00 zapraszamy na koncert i dancing: Django Lassi. Określenie tej berlińskiej grupy po prostu jako „zespół grający cygański swing” nie oddaje w pełni ich stylu. Oczywiste nawiązanie do tradycji Jazz Manouche – widoczne szczególnie w nazwie zespołu – określa z jakiej tradycji wyrasta ich repertuar, na który składają się kompozycje Jeana „Django” Reinherdta i dzikie, poetyckie tańce bałkańskie. Każda piosenka to nowa przygoda, a Django Lassi dba, by ta ekscytująca podróż była wypełniona wieloma muzycznymi niespodziankami.

W skład zespołu wchodzą:
Laurin Habert (klarnet/trąbka), Roland Satterwhite (skrzypce/wokal),
Yasir Hamdan (gitara/Bla/mood2), Laurent Humeau (gitara/klarnet/saksofon),
der KlarK (gitara basowa/mood) i Yatziv Caspi (perkusja/tabla).

Także o godzinie 21:00 rozpocznie się projekcja filmu "Odmienne stany świadomości" reż. Ken Russell, USA 1980. To psychodeliczna podróż do pierwotnych form ludzkiej świadomości. Profesor Jessup eksperymentując w kabinie deprywacji sensorycznej z substancjami psychoaktywnymi, chce zatrzymać bieg ewolucji i cofnąć się do wcześniejszych etapów rozwoju człowieka. Zanurzony w narkotycznym transie, przechodzi coraz bardziej radykalne transformacje. W końcu jego wizje zmieniają się w rzeczywistość, o której nie śniło się Darwinowi...

W godzinach* 23:30-02:00* potrwa Dj Set.

W niedzielę 18 sierpnia 2013 r. w godzinach 13:00-18:00 odbędzie się * Garażówka /Fundacja Nizio*.

Z kolei w godzinach 11:00-17:00 odbędzie się Piknik PAH - WIĘCEJ

O godzinie 11:00 rozpoczna się warsztaty tańca współczesnego dla seniorów: „Seniorzy w ruchu“ – prowadzi Izabela Szostek
Na warsztatach uczestnicy zajmą się analizą ruchu proponowaną przez Rudolfa Labana, węgierskiego teoretyka tańca. W jego metodzie odchodzi się od ruchu odwzorowywanego, wykonywanego poprzez powtarzalność, na rzecz ruchu podejmowanego zgodnie z własną inwencją, fantazją i doświadczeniem. Zgodnie z tą koncepcją ćwiczenia gimnastyczne powinny przybierać formę zadań otwartych, które zapewniają dużo swobody, możliwości decydowania o sposobie wykonywania ruchu i tym samym wyrażania swojej indywidualności. Warsztaty odbywać się będą na świeżym powietrzu.

* O godzinie 15:00 i o godz. 17:00* odbędzie się oprowadzanie po wystawie Christiana Jankowskiego "Historia wagi ciężkiej", zbiórka w holu CSW, bilety w specjalnej cenie 6zł.

O godz. 16:00 rozpocznie się Niedzielne Jam Sesion „Kontakt i improwizacja“. Czym jest kontakt improwizacja? To forma ruchu, która swoje korzenie ma w tańcu współczesnym, chociaż wykorzystuje też elementy sztuk walki, akrobatyki, jogi, medytacji. Jest to forma improwizacji, w duecie z podłogą, z drugą osobą, z grupą osób. Obserwuje się w niej świadome wykorzystanie sił fizyki działających, gdy dwa (lub więcej) ciała poruszają się razem. Jednocześnie w trakcie tańca nawiązuje się rodzaj rozmowy, specyficzna relacja bez słów, mówiąca ruchem. Jamy są otwarte dla wszystkich zainteresowanych i gości Zielonego Jazdowa. Miejsce: pawilon – parkiet.

Ponadto stałe elementy programu:

− Targ ekologicznych warzyw, owoców, miodów .... - Pan Ziółko (niedziela 11-18), Eko Owoc (sobota 11-18) , Zioła Swedeponic (sobota i niedziela 11-18) i inni.
− Naturalny Plac Zabawy
− Ogród Sensoryczny na dziedzińcu CSW Zamek Ujazdowski
− Ścieżka Traw – instalacja na wejsciu do CSW Zamek Ujazdowski
− Stoisko z książkami poświęconymi ekologii i innym tematom związanym z projektem Zielony Jazdów – na dziedzińcu CSW Zamek Ujazdowski
− Mapa „Jadalnia Warszawa“ - dziedziniec CSW Zamek Ujazdowski

UWAGA: cały teren parku wraz z parkingiem będzie zamknięty dla samochodów w trakcie trwania Zielonego Jazdowa. Serdecznie zapraszamy na rowerach lub pieszo.

CSW Zamek Ujazdowski wydłuża godziny otwarcia w piątki i soboty do godziny 22.00.

Wszystkie wydarzenia w ramach Zielonego Jazdowa są darmowe z wyjątkiem niektórych warsztatów. Zapisy oraz kontakt w sprawie warsztatów pod adresem e-mail: zielonyjazdow@csw.art.pl

Zielony Jazdów jako projekt ekologiczny nie używa materiałów drukowanych. Prosimy o wsparcie w tym przedsięwzięciu i pomoc w kolportażu informacji.

Obraz
za darmocswzamek ujazdowski
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)