Trwa ładowanie...

X Święto Głupców

Tematem przewodnim tegorocznej edycji tego festiwalu jest teatr cieni

X Święto Głupców
dougdoj
dougdoj

W najbliższy weeekend, 7 - 8 lutego 2015 r. w Piwnicy na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11 odbędzie się kolejna edycja festiwalu teatralnego Święto Głupców. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest teatr cieni.

Chiński teatr cieni nie oznacza tańszego teatru, mizernej jakości i kiepskiego wy-konania niż rodzimy czy europejski. Chiński teatr cieni to odmiana teatru, który należy do najstarszych na świecie. Cień postaci ludzkiej wycięty w pergaminie i osadzony na czempurycie, rzucający cień na płóciennym ekranie, przenosi onegdaj uczestnika, dziś widza do krainy umarłych, krainy pamięci lub wyobraźni. Otwiera okno na inną rzeczywistość. Otwórzmy wspólnie to okno! - mówią organizatorzy.

PROGRAM

7 lutego 2015 r. (sobota):

- godz. 14.00 - 18.00 - warsztaty teatru cieni [prow. Adam Walny].

dougdoj

- godz. 18.00 - Lalkarz i jego cień! - seminarium [prow. Adam Walny, Krzysztof Zemło]

- godz. 19.15 - Walny - Teatr, spektakl "Genesis" Wstęp 15 zł.

8 lutego 2015 r. (niedziela):

- godz.14.00 - 18.00 - warsztaty teatru cieni [prow. Krzysztof Zemło].

- godz. 18.00 - Dotknij cienia - seminarium [prow. Adam Walny, Krzysztof Zemło]

- godz. 19.15 - Teatr Lalki i Ludzie, spektakl “Podróż". Wstęp 15 zł.

WARSZTATY TEATRU CIENI

Warsztaty będą poświęcone technice teatru cieni. Rozpoczną się częścią teoretyczną; dowiemy się o historii tego teatru oraz najbardziej rozpowszechnionych formach jego występowania. W części praktycznej dzięki podświetleniu różnych osób i przedmiotów spróbujemy określić naturę cienia. Następnie zabierzemy się do przygotowywania autorskich historii realizowanych w technice cieniowej. Przygotujemy scenariusze, wykonamy lalki, elementy scenograficzne oraz przeprowadzimy próby sceniczne. Warsztat zakończy prezen-tacja etiud. Na warsztaty 7 i 8 lutego konieczne jest zgłoszenie: walny-teatr@wp.pl. Cena za dwa warsztaty - 100 zł. (w tym materiały do budowy lalek oraz książki edukacyjne).

Spektakl "GENESIS" : WALNY - TEATR

Spektakl realizowany w technice chińskiego teatru cieni z użyciem lalek witrażowych i ruchomych ekranów wodnych opowiada o artyście, który próbuje tworzyć swój świat na podobieństwo procesu tworzenia z Księgi Genesis uwzględniając, rzecz jasna, swoją wiedzę i doświadczenie o świecie. Groteska, która pojawia się za sprawą konfrontacji biblijnego słowa i autorskiego obrazu tworzy przestrzeń metafory. Metafory, która w finale łamie dwuwymiarowość konwencji teatru cieni i wychodzi z ekranu.

dougdoj

Lalki i realizacja sceniczna - Adam Walny. Muzyka - Katarzyna Walny-Bytowska

Spektakl "PODRÓŻ" : TEATR LALKI I LUDZIE

"Malarz, muzyk i aktor tworzą opowieść, której głównym tematem staje się przemijanie. Forma działań oscyluje między plastycznym performancem, koncertem muzycznym i spektaklem teatralnym. Widowisko składa się z cyklu ruchomych, realizowanych w różnych technikach cieniowych obrazów, a każdy z nich w odmienny sposób odnosi się do tematu podróży.”

Scenariusz i reżyseria - Krzysztof Zemło, Muzyka - Jan Mlejnek.

dougdoj

Występują - Krzysztof Zemło, Ewa Zemło, Eliza Mieleszkiewicz oraz Jan Mlejnek (inst. klawiszowe, bęben, trójkąt)
.- godz.19.15 - Teatr Lalki i Ludzie, spektakl “Podróż".

Wstęp 15 zł.

Warsztaty 7 i 8 lutego - konieczne zgłoszenie na adres e-mail: walny-teatr@wp.pl. Cena za dwa warsztaty - 100 zł (w tym materiały do budowy lalek cieniowych oraz materiały edukacyjne).

dougdoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dougdoj
Więcej tematów