RegionalneWarszawaWywołaj duchy starej Warszawy. Idealny sposób na spędzenie zimowego wieczoru

Wywołaj duchy starej Warszawy. Idealny sposób na spędzenie zimowego wieczoru

Spektakl „Osmędeusze” przenoszą widzów pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe.

Wywołaj duchy starej Warszawy. Idealny sposób na spędzenie zimowego wieczoru

Usiądź w wygodnym fotelu, popijaj gorącą herbatę i przenieść się do dawnej Warszawy – to propozycja artystów Teatru Pijana Sypialnia. Aktorzy znani w całej Polsce z występów w nieteatralnych miejscach tym razem zaprezentują „Osmędeuszy” Mirona Białoszewskiego w klubokawiarni Kicia Kocia na Grochowie. 10 stycznia, 19:30.

- Styczeń kojarzy mi się z dzieciństwem. Moja babcia organizowała rodzinne czytania poezji. Co tydzień u kogoś innego. Na spotkania docierało się idąc kilka kilometrów drogami zasypanymi śniegiem, w nos szczypał mróz, ale każdy wieczór był wart tych komunikacyjnych niedogodności. Najbliższa niedziela, to propozycja równie magiczna. Gorąca herbata, przytulna atmosfera i bliskość występujących aktorów powinny sprawiać wrażenie, jakbyście zaprosili teatr do swojego mieszkania. Myślę, że atutem spektaklu jest również muzyka wykonywana na żywo, szczególnie podwórzowe ballady - mówi Sławek Narloch, dyrektor naczelny teatru.

„Osmędeusze” przenoszą widzów pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera - Sylwestra. Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Spektakl został doceniony na najważniejszych festiwalach teatralnych w całej Polsce– zdobył nagrody m.in. na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Tyskich Spotkaniach Teatralnych.

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 roku w Warszawie z inicjatywy aktorów, muzyków, tancerzy i śpiewaków z całej Polski. Twórcy pierwszej w Warszawie teatralnej miejscówki – Sceny Hoża 51 oraz cyku „Teatr na leżakach”, który podbił serca tysięcy widzów w całym kraju, a w Poznaniu został wybrany jako jedno z najciekawszych wydarzeń lata 2016 roku. Laureaci festiwali wielu prestiżowych festiwali teatralnych. Znani z występów w nieteatralnych miejscach. Swoje rozbuchane inscenizacje pokazują w kawiarniach, nad Wisłą, w parkach, a nawet w barach mlecznych.

Kicia Kocia, to klubokawiarnia dedykowana Mironowi Białoszewskiemu oraz Grochowowi. Miejsce spotkań towarzyskich i artystycznych. Przestrzeń do działań nieoczywistych. Odbywają się tam spotkania literackie, kino pod dachem i plenerowe, wystawy, koncerty, potańcówki. Debaty varsavianistyczne, architektoniczne i inne. Warsztaty artystyczne. Działania (pro)społeczne.

Muzyka na żywo, poezja, klimat starej Warszawy i kawiarniana atmosfera. Bilety w cenie 15 zł można rezerwować pod adresem teatrps@gmail.com.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)