Wywołaj duchy starej Warszawy. Idealny sposób na spędzenie zimowego wieczoru
Spektakl „Osmędeusze” przenoszą widzów pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe.
07.01.2016 19:00
Usiądź w wygodnym fotelu, popijaj gorącą herbatę i przenieść się do dawnej Warszawy – to propozycja artystów Teatru Pijana Sypialnia. Aktorzy znani w całej Polsce z występów w nieteatralnych miejscach tym razem zaprezentują „Osmędeuszy” Mirona Białoszewskiego w klubokawiarni Kicia Kocia na Grochowie. 10 stycznia, 19:30.
- Styczeń kojarzy mi się z dzieciństwem. Moja babcia organizowała rodzinne czytania poezji. Co tydzień u kogoś innego. Na spotkania docierało się idąc kilka kilometrów drogami zasypanymi śniegiem, w nos szczypał mróz, ale każdy wieczór był wart tych komunikacyjnych niedogodności. Najbliższa niedziela, to propozycja równie magiczna. Gorąca herbata, przytulna atmosfera i bliskość występujących aktorów powinny sprawiać wrażenie, jakbyście zaprosili teatr do swojego mieszkania. Myślę, że atutem spektaklu jest również muzyka wykonywana na żywo, szczególnie podwórzowe ballady - mówi Sławek Narloch, dyrektor naczelny teatru.
„Osmędeusze” przenoszą widzów pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera - Sylwestra. Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Spektakl został doceniony na najważniejszych festiwalach teatralnych w całej Polsce– zdobył nagrody m.in. na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim oraz Tyskich Spotkaniach Teatralnych.
Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 roku w Warszawie z inicjatywy aktorów, muzyków, tancerzy i śpiewaków z całej Polski. Twórcy pierwszej w Warszawie teatralnej miejscówki – Sceny Hoża 51 oraz cyku „Teatr na leżakach”, który podbił serca tysięcy widzów w całym kraju, a w Poznaniu został wybrany jako jedno z najciekawszych wydarzeń lata 2016 roku. Laureaci festiwali wielu prestiżowych festiwali teatralnych. Znani z występów w nieteatralnych miejscach. Swoje rozbuchane inscenizacje pokazują w kawiarniach, nad Wisłą, w parkach, a nawet w barach mlecznych.
Kicia Kocia, to klubokawiarnia dedykowana Mironowi Białoszewskiemu oraz Grochowowi. Miejsce spotkań towarzyskich i artystycznych. Przestrzeń do działań nieoczywistych. Odbywają się tam spotkania literackie, kino pod dachem i plenerowe, wystawy, koncerty, potańcówki. Debaty varsavianistyczne, architektoniczne i inne. Warsztaty artystyczne. Działania (pro)społeczne.
Muzyka na żywo, poezja, klimat starej Warszawy i kawiarniana atmosfera. Bilety w cenie 15 zł można rezerwować pod adresem teatrps@gmail.com.