„Wylecz się zdrowiem” – w stolicy otwarto Centrum Medyczne dla seniorów
Nowa przychodnia OCM stawia sobie przede wszystkim za cel zoptymalizować stan zdrowia pacjentów, zwiększyć ich samodzielność i w efekcie poprawić jakość życia pacjentów w podeszłym wieku.
09.09.2016 12:33
Ogólnopolskie Centrum Medyczne, przy ulicy Brzeskiej w Warszawie, uroczyście zainaugurowało działalność swojej przychodni. W środowe popołudnie w gmachu kliniki na Pradze, pojawili się ambasadorzy akcji "Wylecz się zdrowiem", promującej aktywny sposób spędzania wolnego czasu oraz profilaktykę zdrowia, po ukończeniu 50. roku życia. Wśród osób promujących uprawianie sportu oraz regularne badania profilaktyczne, znaleźli się między innymi: Karol Strasburger, Izabela Trojanowska, Ryszard Rembiszewski oraz Andrzej Supron. Swoje wsparcie dla akcji wyrazili również m.in.: Joanna Kurowska, Olga Borys, Aleksandra Kostka i Michał Olszański.
Nowa przychodnia OCM stawia sobie przede wszystkim za cel zoptymalizować stan zdrowia pacjentów, zwiększyć ich samodzielność i w efekcie poprawić jakość życia pacjentów w podeszłym wieku. Ma to zrobić multidyscyplinarny zespół z lekarzami geriatrami, fizjoterapeutami, dietetykiem, psychologiem oraz innymi specjalistami. Przychodnia będzie świadczyć usługi pacjentom posiadającym abonamenty medyczne Ogólnopolskiego Centrum Medycznego jak i chcącym skorzystać z pojedynczych usług.
Ogólnopolskie Centrum Medyczne to obecnie ponad 800 placówek partnerskich, na terenie całego kraju. Centrum proponuje nielimitowany dostęp do lekarzy 24 specjalizacji, bez skierowania. Wśród świadczonych usług znajdziemy m.in. badania EKG,USG, USG Doppler oraz RTG. Ponadto oferta OCM obejmuje szeroki zakres rehabilitacji (fizykoterapia i kinezyterapia), konsultacje profesorskie, koordynację procesu leczenia przez lekarza geriatrę, konsultacje wspomagające (dietetyk, fizjoterapeuta, psycholog), bezpłatne szczepienia przeciw grypie oraz możliwość wyboru placówki medycznej, najbliżej miejsca zamieszkania.
Akcja "Wylecz się zdrowiem"
Celem kampanii społecznej Ogólnopolskiego Centrum Medycznego jest edukowanie społeczeństwa po 50. roku życia. Ukazanie tego, jak istotna jest profilaktyka zdrowia oraz jak ogromne ma ona znaczenie w codziennym, zdrowym trybie życia osób dojrzałych. Ponadto, jak ważna jest odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i cykliczne poddawanie się badaniom oraz niwelowanie stresu. Ogólnopolskie Centrum Medyczne organizuje spotkania, na których promuje się profilaktykę zdrowotną. Pracownicy spółki rozdają bezpłatne skierowania na badania układu krążenia i nerek. Do tej pory wykonano ich blisko dwa tysiące.
Ambasadorami akcji "Wylecz się zdrowiem", prowadzonej przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne są: Izabela Trojanowska (aktorka, wokalistka), Ewa Kuklińska (aktorka, choreograf, wokalistka), Karol Strasburger (aktor, prezenter), Andrzej Supron (zapaśnik, mistrz świata i Europy, wicemistrz olimpijski, trener i sędzia zapaśniczy ), Ryszard Rembiszewski (prezenter, lektor). Wśród osób wspierających akcję są także m.in. Joanna Kurowska, Olga Borys, Aleksandra Kostka oraz Michał Olszański.
Karol Strasburger: "Bardzo przykrym widokiem dla mnie jest, gdy 40-latkowie mają ogromny problem, by wejść na pierwsze piętro, bez zadyszki”
- Nie trzeba było mnie namawiać, bym został ambasadorem akcji "Wylecz się zdrowiem", prowadzonej przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne. Zawsze robię to z przyjemnością, nie pobierając żadnych gratyfikacji finansowych. Robię to wyłącznie dlatego, by przekazać swoje doświadczenia, które komuś przydadzą się w życiu - mówi WawaLove Karol Strasburger.
- Staram się regularnie uprawiać sport. Bardzo często grywam w tenisa, niedawno wróciłem z windsurfingu, pływam także na desce. Dla mnie, ruch oraz przebywanie wokół osób o podobnych zainteresowaniach, jest istotne. Przyznam, że nie najlepiej czuję się w środowisku ludzi, którzy przez cały dzień wolą popijać piwo i palić papierosy. To nie moja bajka – dodaje.
- Akcją "Wylecz się zdrowiem" zachęcam innych do aktywności. Zdrowie powinno nam wystarczyć na całe życie. Podczas wykładu pani doktorpowiedziała, że nie ma wieku starczego, a jest tylko dojrzały i według mnie to ważna myśl - z wiekiem przecież stajemy się mądrzejsi, bardziej dojrzali, mamy więcej doświadczenia. Warto zatem angażować się w sport, gdyż później przynosi nam to profity na całe życie.
- Myślę, że forma tego, jak żyjemy (aktywnie - red.), powoduje, że niewiele w naszym życiu się zmienia. Jest to bezcenne, by z taką samą radością i ochotą wejść po schodach, mając odpowiednio 20 i 70 lat. Bardzo przykrym widokiem dla mnie jest, gdy 40-latkowie mają ogromny problem, by wejść na pierwsze piętro, bez zadyszki. To są wieloletnie zaniedbania, których ja nie akceptuję, dlatego namawiam wszystkich do aktywnego spędzania czasu – podsumowuje Karol Strasburger.
Joanna Kurowska: " Nie chcę być zależna od kogoś. Nie mam ochoty robić tego, ani sobie, ani swojemu dziecku"
- Sytuacja osób chorych, w dojrzałym wieku, nie jest mi obca. Moja mama jeździ na wózku inwalidzkim, natomiast ojciec, który całe życie uprawiał sport, jest niebywale sprawny, pomimo tego, że ma 80 lat. Ma swoje hobby, uprawia owoce i warzywa, ma szklarnie oraz mały sad. Zajmuje się tym bardzo amatorsko, jednak dało mi to wiele do myślenia, że zapracował sobie na "porządną" starość. Jego aktywność zaowocowała tym, że mimo chorób wieku podeszłego jest bardzo sprawny, w przeciwieństwie do mamy – mówi WawaLove Joanna Kurowska.
- To wszystko spowodowało, że ja chce sobie zapracować na to, by przez długie lata być sprawną. Przeprowadziłam się nawet na wieś, by nie wdychać spalin. Codziennie uprawiam sport, mieszkając w Puszczy Chojnowskiej. Jestem zatem odpowiednią osobą, na odpowiednim miejscu, ponieważ nie tylko mówię o tym, ale po prostu wcielam to w życie. Jestem fascynatką zdrowego życia – przyznaje.
- Chorzy będziemy wszyscy, jednak jest różnica, czy to nam ktoś poda lekarstwa, czy zrobimy to sami. Ja wybieram wariant drugi. Nie chcę być zależna od kogoś. Nie mam ochoty robić tego, ani sobie, ani swojemu dziecku. Trzeba o tym mówić, a przede wszystkim to czynić. Gram w squasha, codziennie uprawiam nordic walking, biegam oraz pływam. Zachęcam do podobnego działania – dodaje Joanna Kurowska.
Andrzej Supron: "Zachęcam do ruchu, jest on zbawienny. Dodając do tego pozytywne nastawienie, otrzymamy przepis na wspaniałe życie"
- Zdaję sobie sprawę z tego, że nazwiska osób znanych są magnesem, który przyciąga uwagę odbiorców. Dlatego wraz z innymi ambasadorami chcemy zwracać uwagę na problemy osób w dojrzałym wieku. Wydawać by się mogło, że jako były sportowiec powinienem być synonimem zdrowia. Jestem jednak w trochę innej sytuacji. Sport wyczynowy to bardzo trudny zawód, powodujący, że niestety, często nasz organizm jest wyeksploatowany. Natomiast, trzeba pamiętać, aby po treningu zadbać o odpowiedni odpoczynek oraz odżywianie, a kiedy już zakończy się karierę sportową, najważniejsze jest, by nie zaprzestać codziennego ruchu. Jest to bardzo ważne, ponieważ my, sportowcy, mamy tzw. "serce sportowca", co oznacza, że mięsień sercowy jest o wiele większy, niż u zwykłego człowieka i w momencie, gdy nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki wysiłku, momentalnie stajemy się chorymi ludźmi. Właśnie dlatego tutaj jestem, by przestrzec wszystkich przed takim stanem rzeczy – mówi WawaLove Andrzej Supron.
- Uwielbiam rywalizację. To powoduje, że ciągle spędzam czas aktywnie. Co więcej, bardzo istotne jest pozytywne nastawienie do życia. Humor nic nie kosztuje, a żyje się o wiele lepiej. W czasie aktywności fizycznej wytwarzają nam się endorfiny, hormony szczęścia, wówczas uśmiechamy się, a problemy zostawiamy za sobą – dodaje.
- Trzeba uważać, przede wszystkim na to, co jemy. Naprawdę, jemy źle. Mnogość przepisów oraz artykułów na temat zdrowego żywienia jest obecnie tak duża, że jeśli tylko chcemy, możemy dowiedzieć się wszystkiego na temat tego, co i jak powinniśmy jeść. Na szczęście, ta wiedza jest coraz częściej rozpowszechniana i powoli rośnie świadomość zdrowego odżywiania. Pamiętajmy, musimy o to dbać, a przede wszystkim, dbajmy o jakość życia, gdyż starość jest niestety niegodna. Jeśli jednak zadbamy o te wspomnianą jakość życia, wówczas okaże się, że starość jest czymś fajnym i znośnym.
- Pamiętajmy, że nikt nie musi trenować, jednak fizjologia ma to do siebie, że upomni się o każdego. Wcześniej lub później. Trzeba robić wszystko, by maksymalnie to opóźnić. Jeśli zadbamy o siebie należycie, wszystkie problemy dotrą do nas znacznie później. Zachęcam zatem do ruchu, gdyż jest on zbawienny. Dodając do tego odpowiednie żywienie oraz pozytywne nastawienie do życia, otrzymamy przepis na wspaniałe życie – podsumowuje Andrzej Supron.
Profilaktyka
Profilaktyka zdrowia to jeden z najważniejszych elementów życia każdego z nas. Począwszy od najmłodszych lat, następnie okres dojrzewania, życie dorosłe, a skończywszy na jesieni życia - problem występuje zawsze. Osoby po 50. roku życia wchodzą w wiek zwiększonego ryzyka chorób cywilizacyjnych. Dlatego w ich przypadku wykonywanie regularnych badań profilaktycznych m.in. w kierunku cukrzycy, osteoporozy, nadciśnienia czy nowotworu piersi lub prostaty, jest niezwykle istotne. Pacjenci przychodzą do lekarza najczęściej wtedy, gdy już coś rzeczywiście im dolega.
Dlatego jak najwcześniej należy podejmować wszelkie działania zmierzające do edukacji osób związanych z dbaniem o zdrowie własne, jak i najbliższych. Nie da się tego zrealizować bez odpowiedniej wiedzy na temat profilaktyki zdrowia i wdrażania jej w życie. Tę wiedzę oraz odpowiednie, indywidualne podejście do pacjenta zapewnia Ogólnopolskie Centrum Medyczne.
Dobroczyńca Roku 2016
Ogólnopolskie Centrum Medyczne zostało laureatem prestiżowej nagrody w konkursie „Dobroczyńca Roku” 2016. OCM zwyciężyło w kategorii "Projekt Społeczny- małe firmy". Zakwalifikowanie się do tego konkursu możliwe jest tylko wówczas, gdy firma wykazuje się nowatorską, prospołeczną polityką. Przede wszystkim jednak, marka musi brać czynny udział w akcjach charytatywnych, wspieraniu fundacji i organizacji oraz szerzyć edukację w obszarze profilaktyki zdrowia i pierwszej pomocy przed medycznej.
Partnerem artykułu jest Ogólnopolskie Centrum Medyczne