RegionalneWarszawaWykryją pieszych na przejściu. Ma być bezpieczniej na warszawskich ulicach

Wykryją pieszych na przejściu. Ma być bezpieczniej na warszawskich ulicach

Prace nad aktywnymi przejściami dla pieszych powinny zakończyć się do połowy października.

Wykryją pieszych na przejściu. Ma być bezpieczniej na warszawskich ulicach
Karolina Kołodziejczyk

Czujniki ruchu, elementy odblaskowe, znaki z lampami ostrzegawczymi i specjalna antypoślizgowa nawierzchnia – już wkrótce w kolejnych miejscach Warszawy powstaną aktywne przejścia dla pieszych. - Dzięki temu będzie bezpieczniej - obiecuje Zarząd Dróg Miejskich.

W ubiegłym roku pilotażowo aktywne przejście wybudowaliśmy na ul. Kondratowicza, przy Parku Bródnowskim. Po okresie testów czas na wdrożenie tego rozwiązania także w innych miejscach Warszawy. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na montaż aktywnych przejść w 17 lokalizacjach w różnych dzielnicach. To właśnie tam w pierwszej kolejności przeprowadzimy prace.

Przejścia powstaną w następujących miejscach: Grzybowska przed Ciepłą, Modlińska – Drogowa, ks. J. Popiełuszki – P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego – S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza – L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Wybrzeże Helskie – most Śląsko-Dąbrowski, Grochowska – Mińska, J. Waszyngtona – Niekłańska, J. Waszyngtona – Modrzewiowa, Marszałkowska – Senatorska, L. Kruczkowskiego – 3 Maja (strona północna i południowa), Ludna – Okrąg, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. Niepodległości – T. Lenartowicza i al. KEN – P. Telekiego.

Jak to działa?

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej.

System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Wykonawcy wybrani w przetargu (przetarg podzielony na dwie części) będą odpowiedzialni za opracowanie pełnej dokumentacji technicznej oraz budowę przejść w terenie. Wszystkie prace powinny zakończyć się do połowy października.

Wykonawcy zainteresowani udziałem w przetargu mają czas na złożenie dokumentów do 20 kwietnia do godz. 10.00.

Źródło: ZDM Warszawa

Oprac. Karolina Pietrzak

Obraz
warszawakondratowiczaratusz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)