Wykonawca polskiego Disneylandu ma kłopoty
Parku Adventure World Warsaw (AWW) nie ma, za to wokół wykonawcy wiele się dzieje
19.06.2013 14:10
Opublikowany we wtorek raport dla akcjonariuszy holenderskiego giganta budowlanego Royal Imtech "czyta się jak dobrą powieść kryminalną z elementami fantastyki" - czytamy w "Pulsie Biznesu". Możliwe, że olbrzymia firma** **ze 150-letnią historią i rocznymi obrotami liczonymi w miliardach euro, wrótce przestanie istnieć.
Imtech miał rozpocząć budowę wielkiego parku rozrywki w Grodzisku Mazowieckim we wrześniu tego roku. * Adventure World Warsaw miał* być gotowy w marcu 2015 roku, a jego budowa miała pochłonąć 620 mln euro. Jak się okazuje, już w marcu tego roku Royal Imtech NV ogłosił, iż osiągnięto pozasądowe porozumienie w kwestii rozwiązania umowy z firmą Adventure World Warsaw oraz jej spółkami zależnymi.
"Są wielkie pieniądze, podejrzane interesy i czarne charaktery w białych kołnierzykach".
O problemach holenderskiej firmy było wiadomo już na początku lutego tego roku. Wtedy to Royal Imtech poinformował o opóźnieniu publikacji wyników za 2012 rok i odpisach szacowanych na 100 mln euro w związku z nieprawidłowościami, jakie pojawiły się w Polsce i Niemczech. Wtedy również zawieszono zarząd firmy w Polsce. Na giełdzie w Amsterdamie akcje Imtechu spadały o 42 procent. Był to największy spadek w ciągu dnia na tamtejszym parkiecie co najmniej od października 1989 r.****
*Tymczasem okazuje się, że jest gorzej, niż źle. Wycena akcji spółki spadła wczoraj o kolejne 5 procent i jest już 60 procent niżej niż w lutym. *Okazało się, że całkowite odpisy za lata 2011-2012 urosły w Imtechu ze 100 do 370 mln euro. W raporcie pojawiła się informacja, że Imtech rozważa złożenie doniesienia do prokuratury, jak również oskarżenie o defraudację członków byłego zarządu w Polsce i Niemczech.
Ze strony Adventure World Warsaw, dowiadujemy się, że zarząd AWW został zobowiązany do podzielenia projektu na kilka części składowych. Zatrudniona do wykonania projektu firma przeprowadziła audyt projektu budowlanego parku oraz kompleksu hotelowego, który wykazał, że projekt wymaga naniesienia poprawek. W wyniku zaistnienia opisanych okoliczności, Zarząd AWW zdecydował o wstrzymaniu projektu do połowy sierpnia, to jest do czasu powstania poprawionej wersji projektu budowlanego.