Trwa ładowanie...

Wyciekły dane kilku tysięcy pasażerów Kolei Mazowieckich

Do szczegółów tego zdarzenia dotarł reporter RMF MAXXX.

Wyciekły dane kilku tysięcy pasażerów Kolei Mazowieckich
dceukng
dceukng

Sprawa dotyczy tych podróżnych, którzy założyli konto na stronie internetowej Karty Mazowieckiej. Podczas prowadzonych modyfikacji szaty graficznej oraz samego portalu, doszło najprawdopodobniej do przypadkowego udostępnienia konta administratora wraz z loginem. W ten sposób wyciekły dane około czterech tysięcy pasażerów, a co za tym idzie w niepowołane ręce mogły się dostać informacje o ich personaliach.

Chodzi tu o: imię i nazwisko, PESEL, dokładny adres zamieszkania oraz zdjęcie. Można też było dowiedzieć się o treści składanych reklamacji. Po wyjściu sprawy na światło dzienne, Koleje Mazowieckie natychmiast zablokowały konto Admin oraz wydały oświadczenie dla mediów. Czytamy w nim, że: "Nieprawidłowość polegała na niewłaściwym zabezpieczeniu konta testowego wykorzystywanego na potrzeby przygotowania systemu Karty Mazowieckiej oraz portalu klienta. Zalogowanie się do ww. konta dało możliwość podglądu danych użytkowników korzystających z Karty Mazowieckiej. Konto zostało natychmiast zablokowane".

Spółka zapowiedziała, że szczegółowo wyjaśni to zdarzenie. Administrator Bezpieczeństwa Informacji ma sprawdzić, stan bezpieczeństwa danych pasażerów, którzy już korzystają i w przyszłości zamierzają skorzystać z systemu Karty Mazowieckiej. Jednocześnie spółka przekonuje, że posiada: "wdrożony i udokumentowany zestaw procedur służących do zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanych danych i zapewnienia prawidłowej reakcji na zaistniałe zdarzenia".

- Etap pilotażowy Karty Mazowieckiej polegał na wprowadzeniu 5 tysięcy kart. W początkowej fazie staraliśmy się ograniczyć ich ilość, właśnie ze względu na procedury bezpieczeństwa - powiedziała WawaLove.pl Donata Nowakowska, rzecznik prasowy Kolei Mazowieckich. - Zapewniam, że cała sprawa zostanie szczegółowo wyjaśniona - dodaje.

dceukng

Koleje Mazowieckie wyrażają nadzieję, że całe zdarzenie nie wpłynie na spadek zainteresowania pasażerów Kartą Mazowiecką i przekonują, iż dołożą wszelkich starań, by incydent nie powtórzył się w przyszłości.

dceukng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dceukng
Więcej tematów