Trwa ładowanie...

Wspaniała aktorka i bohaterka Powstania. Danuta Szaflarska świętuje dziś 102 urodziny!

Danutę Szaflarską często nazywa się „pierwszą gwiazdą polskiego kina powojennego”.

Wspaniała aktorka i bohaterka Powstania. Danuta Szaflarska świętuje dziś 102 urodziny!
dzk3a14
dzk3a14

Legenda polskiego kina i teatru - Danuta Szaflarska - kończy dziś 102 lata! Na swoim koncie ma setki ról teatralnych i filmowych. Jednak największą popularność przyniosła jej rola w "Zakazanych Piosenkach" Leonarda Buczkowskiego.

Danuta Szaflarska urodziła się 6 lutego 1915 roku w Kosarzyskach. W połowie lat 30. XX w. przeprowadziła się do Warszawy, gdzie w 1939 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Podczas wojny w latach 1943-45 była aktorką Teatru Frontowego Armii Krajowej. Brała też udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka o pseudonimie "Młynarzówna".

W zawodzie zadebiutowała 14 września 1939 roku na deskach wileńskiego Teatru na Pohulance. W 1946 roku zagrała Halinę Tokarską w "Zakazanych Piosenkach" Leonarda Buczkowskiego. Zasłynęła też wieloma innymi rolami, m.in. w "Skarbie", "Dolinie Issy", "Pożegnaniu z Marią", "Żółtym szaliku", "Królowej chmur" i w obrazie "Pora umierać". W ostatnich latach wystąpiła w filmach: "Jeszcze nie wieczór", "Janosik, prawdziwa historia" i "Pokłosie".

Ponadto Danuta Szaflarska od lat 50-tych ubiegłego wieku jest związana z warszawskimi teatrami. Najpierw był to Teatr Współczesny, potem - Narodowy i Dramatyczny. Gościnnie występowała na niemal wszystkich warszawskich scenach. Jako aktorka Teatru Rozmaitości, mimo sędziwego wieku - 100 lat - występowała w sztuce Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest”.

dzk3a14

Wielokrotnie nagradzana

Łącznie Szaflarska była związana z aktorstwem przez prawie 80 lat. Pod koniec ubiegłego roku oficjalnie ogłosiła, że wycofuje się z pracy artystycznej ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Jej wierni fani mają jednak nadzieję, że powróci jeszcze na scenę.

W swoim życiu otrzymała też wiele nagród i odznaczeń. Wsród nich są m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złota Kaczka dla najlepszej aktorki stulecia.

Źródło: IAR/Wiki/Wawalove.pl

dzk3a14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzk3a14
Więcej tematów