Wścieklizna na Mazowszu. Kolejne regiony zagrożone
Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu. Jak informują służby, zagrożone są regiony Otwocka oraz Garwolina. Sprawę kontrolują lekarze weterynarii z centrali wojewódzkiej w Warszawie.
Kolejne przypadki wścieklizny na Mazowszu. O nowych zakażeniach poinformował w środę Mazowiecki Urząd Wojewódzki.
Wścieklizna na Mazowszu. Kolejne zakażenia u zwierząt
Nowe przypadki wścieklizny stwierdzono w powiatach otwockim i garwolińskim. Chodzi o miejscowości takie jak: Celestynów, Stary Helenów oraz Tarnów.
To już 21 przypadków wścieklizny na terenie Mazowsza. Pierwszy zdiagnozowany został u lisa 15 stycznia. Chore zwierzę znaleziono w miejscowości Izabela.
Dożywocie za zbrodnię jak w Kamieniu Pomorskim? Stanowcza zapowiedź wiceministra Michała WosiaWo
Wścieklizna na Mazowszu. Wojewoda Radziwiłł apeluje
- Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną - podkreślił w środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
Wojewoda podkreślił, że w przypadku wzrostu zakażeń wścieklizną wśród zwierząt dzikich, nie można zapomnieć o podopiecznych czworonogach. - Szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - przypomniał Radziwiłł.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki podkreśla, że obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Pomijanie szczepienia psów przeciwko wściekliźnie jest karalne. Za unikanie tego obowiązku grozi nam mandat w wysokości 500 zł.
Źródło: PAP