Trwa ładowanie...

Wraca temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Obszerny materiał "Bild"

Pałac Saski w Warszawie, jak wiele innych zabytków w Polsce, został przez Niemców zniszczony podczas wojny. "Bild" pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Berlin zapłacił za odbudowę historycznego obiektu.

Wraca temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Obszerny materiał "Bild"Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Wikimedia Commons
d3fv1cc
d3fv1cc

"Niemcy skonstruowali, Niemcy potem zniszczyli. Być może teraz Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie - blisko 75 lat po niszczycielskiej orgii zorganizowanej przez niemiecki Wehrmacht w stolicy Polski" - pisze Dirk Mueller-Thederan w internetowym wydaniu "Bilda".

Autor wyjaśnia, że Polska chce, aby pałac z początków XVIII wieku został odbudowany, nie wiadomo jednak, kto miałby sfinansować ten kosztowny projekt.

"Polska ma nadzieję, że planowaną budowlę, w której ma się pomieścić siedziba Senatu, sfinansują w ramach zadośćuczynienia Niemcy" - pisze Mueller-Thederan zastrzegając, że nie wiadomo, czy i kiedy władze w Warszawie zwrócą się z taką propozycją do strony niemieckiej.

Podkreśla, że zapytanie "Bilda" skierowane do niemieckiego MSZ i strony polskiej pozostało bez odpowiedzi.

Zobacz także: Po co Donald Tusk przyjeżdża do Polski? Jacek Rostowski komentuje

Mueller-Thederan przypomina, że podczas konferencji "Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski" na jesieni ubiegłego roku w Berlinie "mówiono" o tym, że niemiecki wkład w odbudowę Pałacu Saskiego mógłby złagodzić emocjonalną dyskusję o odszkodowaniach wojennych.

d3fv1cc

"Koszt (budowy Pałacu) można by 'odliczyć' od reparacji, które nacjonalistyczno-konserwatywny rząd Polski chciałby domagać się od Niemiec za szkody wojenne" - pisze dziennikarz "Bilda".

Autor przypomina, że z projektu raportu sporządzonego przez grupę posłów PiS wynika, iż chodzi o kwotę 900 mld dolarów amerykańskich. Wysunięcie formalnych roszczeń zależy od wyniku wyborów parlamentarnych na jesieni 2019 roku.

"Bild", pisząc o zbrodniach i zniszczeniach dokonanych przez Niemców w Polsce, podkreśla, że co szósty mieszkaniec 35-milionowej Polski zginął podczas niemieckiej okupacji.

Zapytali Andrzeja Dudę

Autor zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który przy okazji uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości mówił o konieczności odbudowy Pałacu Saskiego jako "integralnej części narodowej spuścizny".

d3fv1cc

Skierowane do prezydenta Dudy przez redakcję "Bilda" pytanie, czy życzyłby sobie "niemieckiego finansowego wsparcia" pozostało bez odpowiedzi.

W wywiadzie udzielonym w październiku ubiegłego roku "Bild am Sonntag" prezydent powiedział, że uważa reparacje wojenne za sprawę nadal niezałatwioną - przypomina tabloid.

d3fv1cc

Powołując się na platformę internetową wPolityce, Mueller-Thederan pisze, że koszt odbudowy Pałacu Saskiego szacowany jest na 700 mln złotych, czyli 165 mln euro.

Sugestie PiS

"Bild" ilustruje stanowisko partii rządzącej PiS wypowiedzią posła Andrzeja Melaka: "Niemieccy okupanci zniszczyli podczas II wojny światowej niemal całe miasto. Pokrycie szkód, a tym samym kosztów odbudowy Pałacu, przez niemiecki rząd i kraj związkowy Saksonia byłoby wspaniałym gestem".

Według "Bilda" władze Saksonii odmówiły udziału w projekcie. - Nic o tym nie wiemy, nie możemy poza tym wspierać takich projektów za granicą - powiedział telewizji MDR anonimowy przedstawiciel saksońskich władz.

d3fv1cc

Stronie polskiej nie pozostaje nic innego, jak rozgrywanie "wybuchowej karty", jaką są reparacje, w stolicy Niemiec Berlinie konkluduje Mueler-Thederan w "Bildzie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fv1cc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fv1cc
Więcej tematów