Trwa ładowanie...

Wraca metro! Już od piątku!

Metro wróci na stacje Centrum i Świętokrzyska. Niemal dziesięć dni przed terminem!

Wraca metro! Już od piątku!
d33yfa2
d33yfa2

Od piątku, 23 sierpnia, od początku kursowania, metro wróci na stacje Centrum i Świętokrzyska. Niemal dziesięć dni przed terminem wykonawca centralnego odcinka II linii metra połączył ze sobą dwie linie podziemnej kolejki.- poinformował UM Warszawa

Od początku wakacji nie można było przejechać metrem z Ursynowa na Bielany – pociągi dojeżdżały z jednej strony do Politechniki, z drugiej – do stacji Ratusz Arsenał. W tym czasie budowane były dwa połączenia pomiędzy dwiema liniami metra. Prace potoczyły się bez komplikacji i już od piątku metro będzie kursowało normalnie czyli pomiędzy Kabatami a Młocinami.

- Mimo dużego zakresu budowa prowadzona była w bardzo dobrym tempie. Cieszę się, że udało się zakończyć prace ponad tydzień przed terminem. Wiem, że konieczność zamknięcia dwóch centralnych stacji była uciążliwa, dlatego tym bardziej dziękuję mieszkańcom Warszawy za wyrozumiałość.- powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Operacja była skomplikowana. Tuż za stacją Centrum (patrząc w kierunku stacji Świętokrzyska) powstało połączenie torowe z II do I linii metra, którym w przyszłości pociągi z II linii będą mogły wjeżdżać na I linię w kierunku stacji postojowej Kabaty. W tunelu łączącym dwie linie ułożone są tory, na styku z I linią zamontowane zostały dwa rozjazdy i zwrotnica, tory z tzw. trzecią szyną (dostarczającą prąd do pociągów), przebudowane oświetlenie i sieć kanalizacyjna. Korekty wymagał także peron pasażerski i peron służbowy (w tunelu). Ważne było także wykonanie instalacji umożliwiającej przełączanie systemów sterowania ruchem pociągów na I i II linii. Dzięki tym pracom możliwy będzie sprawny, bezkolizyjny przejazd pociągów między I a II linią, z uniknięciem wielokrotnego zawracania i blokowania ruchu na I linii.

Drugie połączenie pomiędzy liniami metra to droga dla pasażerów. Na stacji Świętokrzyska, która będzie stacją przesiadkową, wybudowane zostało bezpośrednie połączenie peronu I linii z drugą linią. Tunele II linii (leżące w osi wschód-zachód) znajdują się pod tunelami I linii (leżące w osi północ-południe). Pomiędzy nimi powstała klatka schodowa, która łączy – poprzez przejście tunelowe pod wschodnim tunelem I linii - peron II linii z peronem I linii metra. Nad tunelami I linii wybudowana została także hala odpraw nowej stacji Świętokrzyska. Na razie jeszcze pasażerowie wsiadający do pociągów nie zobaczą wejścia do łącznika bo ściana na końcu peronu nie jest przebita – to zostanie wykonane w późniejszym terminie, już bez utrudnień w ruchu pociągów.

d33yfa2

Po przywróceniu kursowania pociągów na całej I linii metra zlikwidowane zostaną linie zastępcze 74, 75 i Z-1. Linia tramwajowa 1, do końca wakacji, będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością, na wydłużonej trasie (Banacha - Żerań Wschodni). W godzinach porannego szczytu na swoje podstawowe trasy wrócą linie autobusowe 226, 527, 718, 738 oraz 805 (nie będą już podjeżdżały do stacji metra Centrum). Linia 520 nie będzie się zatrzymywała na dodatkowych przystankach METRO ŚWIĘTOKRZYSKA oraz KRÓLEWSKA, a dla linii 132 zostanie przywrócony przystanek METRO MARYMONT.

Co Wy na to? Cieszycie się z powrotu metra?

d33yfa2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33yfa2
Więcej tematów