Władysław Bartoszewski patronem skweru na Woli. Uroczyste nadanie imienia
Pomysł nadania imienia skwerowi był inicjatywą działacza Nowoczesnej - Mariusza Malinowskiego, który zbierał w tej sprawie podpisy.
04.12.2016 12:41
W niedzielne południe odbyła się uroczystość nadania imienia prof. Władysława Bartoszewskiego skwerowi na warszawskiej Woli. Mieści się on po południowej stronie ul. Ogrodowej, na tyłach Sądu Okręgowego - między ul. Białą, a al. Jana Pawła II. Uchwałę w sprawie patronatu skweru podjęła 20 października Rada Warszawy. Inicjatorem wniosku był działacz partii Nowoczesna Mariusz Malinowski. Poparło go ponad trzy tysiące osób.
Skwer przy ul. Ogrodowej to niewielki obiekt, przy którym przed wojną udzielano pomocy Żydom. Zajmowała się tym m.in. organizacja Żegota, w której aktywnie działał Władysław Bartoszewski. „Do tej pory skwer nie miał nazwy, co dziwi zważywszy na jego duże znaczenie historyczne” - przekonywał we wniosku Mariusz Malinowski. Inicjatywę upamiętnienia Bartoszewskiego poparła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, były prezydent Polski Bronisław Komorowski, a także senat Uniwersytetu Warszawskiego. "Za" głosowało 37 radnych, wstrzymało się 13, nie głosowało 8. Nikt nie był przeciw.
Na otwarciu skweru przybyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecni byli m.in. lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, Barbara Nowacka z Inicjatywy Polska i Andrzej Halicki z PO oraz przedstawiciele Nowoczesnej i PSL.
"Idąc wąskim przesmykiem pomiędzy murami z obu stron ulicy Białej uciekinierzy i ich przewodnicy przeżywali niezwykłe emocje. To miejsce nasycone jest ich nadzieją wolności. Dlatego uważam, że Profesorowi podobało by się, aby nosiło Jego imię. To skromny skwer" - pisał Malinowski.
Poparcie Bronisława Komorowskiego
Pomysł oficjalnie poparł także były prezydent Bronisław Komorowski, który wystosował w tej sprawie oficjalne pismo.
(Fot. Instytut Bronisława Komorowskiego)
Władysław Bartoszewski
Władysław Bartoszewski urodził się w 1922 roku w Warszawie. We wrześniu 1940 został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie był więziony do kwietnia 1941 roku. W 1942 związał się z konspiracją. Wstąpił do AK i rozpoczął współpracę z Radą Pomocy Żydom "Żegota".
W 1946 został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i skazany na karę więzienia, którą odbywał do 1948 roku. Kolejny raz aresztowany w grudniu 1949. W maju 1952 roku został skazany na 8 lat więzienia za szpiegostwo. Po uwolnieniu Bartoszewski zajął się publicystyką. W 1965 roku został uhonorowany przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Był honorowym obywatelem państwa Izrael.
W 1980 roku został członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany. Uwolniony w kwietniu 1982 roku. W latach 1990-95 był ambasadorem Polski w Austrii, później przez kilka miesięcy szefem MSZ w rządach Józefa Oleksego i Jerzego Buzka. Od 2001 roku. przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej.
21 listopada 2007 został powołany na sekretarza stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnika szefa rządu ds. dialogu międzynarodowego. Funkcję tę pełnił do śmierci.
Miasto przeznaczyło 1 mln zł w budżecie na uporządkowanie skweru.
Źródło: (WawaLove.pl/twitter/pap/zachodniemazowsze.pl)