RegionalneWarszawaWiosenna odsłona POP! Festivalu w Iluzjonie [PROGRAM]

Wiosenna odsłona POP! Festivalu w Iluzjonie [PROGRAM]

Kolejna edycja, tym razem w hołdzie Terremu Pratchettowi

Wiosenna odsłona POP! Festivalu w Iluzjonie [PROGRAM]

Wiosenna odsłona POP! Festivalu odbędzie się 18 i 19 kwietnia w Kinie Iluzjon. Będzie można obejrzeć m.in. adaptację powieści Terryego Pratchetta, pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu „Gra o tron”, czy nową wersję kultowego filmu „Plan 9 z kosmosu”, który na Festiwalu będzie miał swoją europejską premierę. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Johnem Johnsonem.

Popowa powieść doczekała się pierwszego konkursu poświęconego temu popularnemu gatunkowi literackiemu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza zostanie przyznana książce, która została wydana między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie jak: „Szczęśliwa ziemia” Łukasz Orbitowskiego, „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka, „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Zderzenie. 1908” Jacka Świdzińskiego, „Haiti” Marcina Wrońskiego, „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego, „Sezon burz” Andrzeja Sapkowkiego, „Fugazi Music Clab” Marcina Podolca, „Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika oraz „Zbrodniarz i dziewczyna” Michała Witkowskiego. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali, 18 kwietnia. Nagroda, w wysokości 40 000 zł została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.pl.

- Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza to wydarzenie wokół którego będziemy organizować dwie edycje Festiwalu – jesienną z ogłoszeniem nominacji i wiosenną, podczas której odbywać się będzie jej wręczenie. Mamy nadzieję, że w ten podwójny sposób uda nam się przekonać, że pod pojęciem POP kryje się wiele interesujących i inspirujących zjawisk kultury - mówi Wawalove.pl Robert Ziębiński, dyrektor Festiwalu.

Podczas wiosennego POP! Festivalu organizatorzy chcą oddać hołd Terremu Pratchettowi, czołowemu pisarzowi fantasy i science fiction na świecie, który największą popularność zdobył cyklem książek „Świat dysku”.

W programie przewidziano projekcje adaptacji powieści „Wiedźmikołaj”. Seans zostanie wzbogacony o dyskusję nt. twórczości pisarza, w której weźmie udział m.in. Jakub Ćwiek, Kamil Śmiałowski (naekranie.pl) i Jerzy Rzymowski (redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”). „Plan 9 z kosmosu” uznawany za najgorszy film świata doczekał się nowej wersji. To opowieść o inwazji kosmitów, którzy ożywiają zmarłych. A w zasadzie jednego zmarłego. Kosmitów również na ekranie nie widać. Pierwotnie obraz wyreżyserował Edwood Jr. Za nową wersję odpowiada reżyser młodego pokolenia – John Johnson, który wiernie odtworzył oryginał wzbogacając go o efekty specjalne, o których marzył Ed Wood, ale nie było go na nie stać. Publiczność POP! Festivalu jako pierwsza w Europie będzie miała szansę obejrzeć wersję Johnsona, jak również porozmawiać z nim o pracy nad filmem podczas sobotniego spotkania z reżyserem.

Kwiecień to także emocjonujący miesiąc dla wszystkich fanów serialu HBO – „Gra o tron”. W niedzielne popołudnie, 19 kwietnia, zostanie wyemitowany pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu o bohaterach królestwa Westeros w połączeniu z projekcją półgodzinnego dokumentu o kulisach powstawania serii. Pokaz jest darmowy.

Program wiosennej odsłony POP! Festivalu wzbogacą także* panele dyskusyjne* „Nie tylko kryminał, czyli groza ze Skandynawii” czy „Gra o tron” – śmierć i nekromancja w świecie fantasy”.

Natomiast dla wszystkich, którzy są zainteresowani tym* jak kręcić seriale* w internecie odbędzie się warsztat prowadzony m.in. przez Johna Johnsona połączony z pokazem seriali jego autorstwa.

Najmłodsi fani kultury popularnej będą mieli szanse obejrzeć na dużym ekranie dwa animowane hity – „Agi Bagi” oraz „Mikołajka”. Oprócz tego wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w grze miejskiej z serią książek o Emilce.

PEŁNY PROGRAM WIOSENNEJ EDYCJI POP! FESTIVALU

Sobota 18 kwietnia, sala Mała Czarna

12.00 – 14.00 Ukryta furia reż. Michael Miller USA 1982 (103 min)
- jedyny film w filmografii Chucka Norrisa, w którym zmierzył się on z zombie. Szalenie naukowcy przywracają do życia niebezpiecznego wariata który w zabójczym szale zamordował kilka osób. Kiedy eksperyment wymyka się spod kontroli tylko Chuck, będzie mógł ocalić małe amerykańskie miasteczko przed grasującym po nim niezniszczalnym żywym trupie.

14.15 – 16.15 Wither reż. Sonny Laguna Szwecja (95 min) - szwedzkie „Martwe zło”, czyli bazująca na szwedzkiej mitologii opowieść o ludziach, którzy trafiają do chatki w lesie a tam spotykają leśne demony. O „Wither” pisano w szwedzkiej prasie iż „tak powinna wyglądać nowa wersja „Martwego zła” gdyby w Hollywood, ktoś miał odwagę”.

16.30 – 18.00 Zombie z Berkeley reż. Bracia Spierig Australia (2003) – (94 min) angielskie napisy - komediowa wariacja na temat zombie rodem z Australii. Berkeley jest sympatycznym miasteczkiem, gdzie życie jest radosne a ludzie przyjaźni. Taki stan rzeczy nie będzie jednak trwał wiecznie. Pewnego dnia na miasteczko spada deszcz meteorytów, które niosą ze sobą kosmiczną infekcję zamieniającą ludzi w zombie.

18.15 – 20.15 Planet Terror reż. Robert Rodriguez USA (2007) – (109 min) napisy PL - Robert Rodriguez w autorskiej wariacji na temat zombie i kina explotation. Amerykańska armia pracuje nad tajemniczym gazem, który jak się szybko okazuje ma pewne niepożądane działanie uboczne… zamienia ludzi w żywe trupy. Na czele armii stoi opętany władzą Bruce Willis…

Wydarzenia towarzyszące:

PANEL: Chuck Norris vs Zombie czyli gwiazdy kontra trupy - Jakub Ćwiek

PANEL: Nie tyko kryminał czyli groza ze Skandynawii.

Zombie z Berkeley – Kino z Australii – wprowadzenie (RZ)

Planet Terror – Witajcie w krainie Grindhouse wprowadznie (RZ)

Sala Stolica

Strachy na lachy, czyli południe dla najmłodszych. O potworach w bajkach i tym czego się boimy: Szymon Kloska (Instytut Książki), konkurs z wydawnictwem Foksal, gra miejska z serią książek o Emilce.

12.00-14.30 Bajki dla dzieci: Agi Bagi (3 odcinki), Mikołajek (3 odcinki)

14.45 – 18.30 W hołdzie dla Terryego Pratchetta - Wiedźmikołaj reż. Vadim Jean

Trzygodzinna adaptacja powieści z cyklu „Świat dysku”. Podczas obchodów Strzyżenia Wiedźm Świat Dysku dowiaduje się o zaginięciu Wiedźmikołaja. Sprawę próbuje rozwikłać wnuczka Śmierci, Susan.

PANEL: W przerwie między filmami Kamil Śmiałkowski, Jakub Ćwiek i Jerzy Rzymowski opowiadać będą o twórczości pisarza.

19.00 – 21.00 Europejska premiera PLAN 9 GOŚĆ: JOHN JOHNSON

21.15 – 00.00 – wręczenie Nagrody im. Henryka Sienkiewicza (zamknięta gala) prowadzą Szymon Kloska i Robert Ziębiński

Spotkanie z Johnem Johsonem

Niedziela 19 kwietnia, s*ala: Stolica*

12.30 – 18.00 Maraton George’a A. Romero

Noc żywych trupów (96 min) reż. George A. Romero - legendarny horror, który zmienił historię gatunku. Pewnego dnia Barbara z bratem odwiedza grób ojca. Na cmentarzu okazuje się… że zmarli powstali z grobów i nie mają przyjaznych zamiarów. Bohaterowie zamknięci w opuszczonym domu zaczną walczyć o życie z hordami żywych trupów.

Świt żywych trupów (126 min) - Kontynuacja „Nocy…”. Tym razem plaga zombie obejmuje świat, a grupie ocalonych ukrywającym się w lokalnym supermarkecie przyjdzie walczyć nie tylko z trupami, ale z innymi ocalonymi, którzy w obliczu zgłady pokażą swoje prawdziwe oblicza.

Dzień żywych trupów (102 min). Zamknięcie oryginalnej trylogii zombie Romero. Świat , który znamy przestał istnieć a ludzkość przegrała wojnę z zombie. W tajnych laboratoriach niedobitki armii przeprowadzają eksperymenty na zombie. Niebawem wymkną się one spod kontroli.

18.30 – 21.00 GRA O TRON (59 min) + dokument 30 min. – napisy PL (wstęp wolny)

Pilotowy odcinek piątego sezonu najpopularniejszego obecnie seriali telewizyjnego świata, połączony z projekcją półgodzinnego dokumentu o kulisach powstawania serii.

Sala Mała Czarna

12.00 – 14.00 Warsztaty: TV w internecie (Ćwiek, Ziębiński, Johnson). O kręceniu seriali w sieci – warsztaty plus pokaz seriali Johna Johnsona. – seriale emitowane via internet na TV lub ekran ale potrzebujemy wtedy lapropa podłączonego do ekranu. Warsztaty płatne, cena: 13 zł.

15.00 – 18.30 Maraton:

Plan 9 z kosmosu reż. Ed Wood (80 min) napisy PL Reż. Ed Wood Jr. Uznawana za najgorszy film świata opowieść o inwazji kosmitów, którzy ożywiają zmarłych. W zasadzie jednego zmarłego. Kosmitów zresztą także nie widać. Tak naprawdę niewiele widać, ale to co widać nikogo nie zostawi obojętnym

Plan 9 reż. John Johnson (90 min) napisy PL Reż. John Johnson. Nowa wersja filmu Eda Wooda. Według zapewnień twórców jest wierna oryginałowi zaś dodano do niej – efekty specjalne o których marzył Ed Wood, ale nie było go na nie stać.

Wydarzenia towarzyszące:

Zombie w kulturze - Ćwiek, Orbitowski, Ziębiński

Gra o tron – śmierć i nekromancja w świecie fantasy: Jerzy Rzymowski

Na terenie Iluzjonu: Lekcje survivalu, pokaz gier zombie i punkt pierwszej pomocy zombie.

Dookoła kina: Cosplay „Gra o tron” – cosplayowcy z całej Polski odgrywają scenki z serialu, najlepsze będą nagrywane i publikowane na kanałach YouTube.

Obraz
filmgra o tronkino
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)