RegionalneWarszawaWielkanoc 2019. Tłumy przeszły w Drodze Krzyżowej ulicami stolicy

Wielkanoc 2019. Tłumy przeszły w Drodze Krzyżowej ulicami stolicy

W piątek wieczorem sprzed kościoła św. Anny wyruszyła 25. Centralna Droga Krzyżowa. Przewodził jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie wygłosił na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników nabożeństwa.

Wielkanoc 2019. Tłumy przeszły w Drodze Krzyżowej ulicami stolicy
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak

W tym roku trasa Drogi Krzyżowej prowadziła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, potem ul. Wierzbową do placu Piłsudskiego. Następnie ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny - informuje rmf24.pl za PAP.

W Drodze Krzyżowej uczestniczyły tłumy warszawiaków. Drewniany krzyż miał kilka metrów wysokości. Do kolejnych stacji nieśli go biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, strażacy, a także po raz pierwszy patriotyczno-chrześcijańska grupa "Żołnierzy Chrystusa".

Rozważania znanego aktora

Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej pod tytułem "Krzyk ciszy" napisał aktor Maciej Musiał, który zdobył ogromną popularność rolą Tomka Boskiego w serialu "Rodzinka.pl". Znany ze swojej religijności aktor wraz z wiernymi przeszedł ulicami Warszawy.

Jak podawała Katolicka Agencja Informacyjna, Musiał "podzielił się refleksjami na temat drogi młodego człowieka przez życie, z powstawaniem z upadków, pytaniami o autorytety, o relacje międzyludzkie. Jest to swoiste przesłanie do młodych ludzi wypowiedziane przez ich rówieśnika".

"To jest krzyż nauczycieli"

Na koniec słowo pasterskie na placu Zamkowym wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- To jest krzyż dzieci, krzyż młodzieży, krzyż nauczycieli, krzyż odpowiedzialnych za oświatę w wymiarze kraju i w wymiarze samorządu. Krzyż, który musimy dźwigać razem, a nie przeciw sobie, żeby nie ucierpieli ci, dla których szkoły istnieją - powiedział. - A równocześnie, żebyśmy dostrzegli te wszystkie problemy, potrzeby skomplikowane - dodał.

Duchowny wspomniał też o tragicznym pożarze katedry Notre Dame.

- Niezależnie od tego, że jest to wypadek nieszczęśliwy, który się zdarzył, i spłonęło tak wielkie dzieło kultury, sztuki, to jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na symbol i znak tej katedry dla Europy, dla Paryża, dla Kościoła, także dla Polski - stwierdził Nycz. - Kiedy katedra płonęła, tysiące ludzi - w wydawać by się mogło - zlaicyzowanej Europie i Paryżu - tysiące ludzi stanęły do modlitwy - powiedział.

Wielki Piątek w Kościele

Kościół katolicki obchodzi dziś drugi dzień Triduum Paschalnego. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Chrystusa na krzyżu. Dla wierzących to dzień ścisłego postu. W kościołach na całym świecie tego dnia nie odprawia się mszy. Wierni uczestniczą w nabożeństwie drogi krzyżowej. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)