Wielkanoc 2019. Tłumy przeszły w Drodze Krzyżowej ulicami stolicy
W piątek wieczorem sprzed kościoła św. Anny wyruszyła 25. Centralna Droga Krzyżowa. Przewodził jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Na zakończenie wygłosił na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników nabożeństwa.
W tym roku trasa Drogi Krzyżowej prowadziła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, potem ul. Wierzbową do placu Piłsudskiego. Następnie ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny - informuje rmf24.pl za PAP.
W Drodze Krzyżowej uczestniczyły tłumy warszawiaków. Drewniany krzyż miał kilka metrów wysokości. Do kolejnych stacji nieśli go biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, strażacy, a także po raz pierwszy patriotyczno-chrześcijańska grupa "Żołnierzy Chrystusa".
Rozważania znanego aktora
Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej pod tytułem "Krzyk ciszy" napisał aktor Maciej Musiał, który zdobył ogromną popularność rolą Tomka Boskiego w serialu "Rodzinka.pl". Znany ze swojej religijności aktor wraz z wiernymi przeszedł ulicami Warszawy.
Jak podawała Katolicka Agencja Informacyjna, Musiał "podzielił się refleksjami na temat drogi młodego człowieka przez życie, z powstawaniem z upadków, pytaniami o autorytety, o relacje międzyludzkie. Jest to swoiste przesłanie do młodych ludzi wypowiedziane przez ich rówieśnika".
"To jest krzyż nauczycieli"
Na koniec słowo pasterskie na placu Zamkowym wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
- To jest krzyż dzieci, krzyż młodzieży, krzyż nauczycieli, krzyż odpowiedzialnych za oświatę w wymiarze kraju i w wymiarze samorządu. Krzyż, który musimy dźwigać razem, a nie przeciw sobie, żeby nie ucierpieli ci, dla których szkoły istnieją - powiedział. - A równocześnie, żebyśmy dostrzegli te wszystkie problemy, potrzeby skomplikowane - dodał.
Duchowny wspomniał też o tragicznym pożarze katedry Notre Dame.
- Niezależnie od tego, że jest to wypadek nieszczęśliwy, który się zdarzył, i spłonęło tak wielkie dzieło kultury, sztuki, to jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na symbol i znak tej katedry dla Europy, dla Paryża, dla Kościoła, także dla Polski - stwierdził Nycz. - Kiedy katedra płonęła, tysiące ludzi - w wydawać by się mogło - zlaicyzowanej Europie i Paryżu - tysiące ludzi stanęły do modlitwy - powiedział.
Wielki Piątek w Kościele
Kościół katolicki obchodzi dziś drugi dzień Triduum Paschalnego. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Chrystusa na krzyżu. Dla wierzących to dzień ścisłego postu. W kościołach na całym świecie tego dnia nie odprawia się mszy. Wierni uczestniczą w nabożeństwie drogi krzyżowej. W wielu kościołach przez całą noc trwa adoracja.
Źródło: rmf24.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl