Ważny dzień dla gimnazjalistów. Sprawdź, która szkoła cieszyła się największą popularnością
W piątek od godz. 12.00 gimnazjaliści mogą sprawdzić, do której szkoły średniej się zakwalifikowali. Warszawa przygotowała ponad 20 tysięcy miejsc w publicznych 91 liceach ogólnokształcących, 45 technikach i 17 szkołach branżowych.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na rok szkolny 2018/2019 do warszawskich szkół ponadgimnazjalnych. Przy zapisach liczyły się oceny ze świadectwa ukończenia gimnazjum (język polski, matematyka i dwa przedmioty obowiązkowe), wyniki z egzaminu gimnazjalnego oraz dodatkowe osiągnięcia, na przykład świadectwo z wyróżnieniem, sukcesy sportowe, artystyczne, konkursy wiedzy. Premiowani byli też laureaci konkursów przedmiotowych. W Warszawie gimnazjaliści mogli aplikować jednocześnie do ośmiu szkół i dowolnej liczby oddziałów.
Kandydaci mogą zobaczyć, czy się zakwalifikowali do danej szkoły poprzez system rekrutacji po zalogowaniu się na swoje konto.
Do rekrutacji przystąpiło 20 241 kandydatów, w tym 41 procent to uczniowie z podwarszawskich gmin oraz innych miast, m.in. z Łodzi, Wrocławia, Szczecina, Lublina. Do szkół zakwalifikowało się 19 058 osób. Uczniowie, którzy nigdzie się nie zakwalifikowali, wezmą udział w rekrutacji uzupełniającej. Dla wszystkich kandydatów miasto przygotowało wystarczającą liczbę miejsc w warszawskich szkołach.
Ranking liceów w Warszawie 2018:
- 1.IX LO im K. Hoffmanowej (3,1 kandydata na jedno miejsce)
- 2.LXIV LO im. S. I. Witkiewicza (2,8 kandydata)
- 3.XXVII LO im. T. Czackiego (2,8)
- 4.Technikum Mechatroniczne nr 1 (3,3)
- 5.Technikum Kinematograficzno-Komputerowe im. K. Kieślowskiego (2 kandydatów na jedno miejsce)
- 6.Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku (1,6)
Do warszawskich szkół zakwalifikowało się 474 laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych. Najwięcej laureatów wybrało XIV LO im. S. Staszica i II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Batorego.
Kiedy składa się papiery do liceum 2018:
Od 6 lipca od godz. 12.00 do 12 lipca do godz. 10.00 zakwalifikowani kandydaci potwierdzają wolę przyjęcia do wybranej szkoły. W szkołach składają oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego oraz zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe).
Co zrobić, kiedy nie przyjęli mnie do żadnego liceum 2018:
Już 13 lipca rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca. Kandydaci składają wnioski bezpośrednio w szkołach. Wykaz wolnych miejsc zostanie opublikowany 12 lipca o godz. 16.00 na stronie elektronicznego systemu naboru.
Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl