Warszawski smog dotrze do Brukseli. Żłożono skargę do KE
"Działania polityków pozostawiają wiele do życzenia"
17.02.2017 13:13
Działacze kilku organizacji złożyli skargę do Komisji Europejskiej na - jak mówią - wieloletnie zaniedbania władz w kwestii zanieczyszczeń powietrza.
W warszawskiej siedzibie Komisji zostawili skargę podpisaną przez 24 tysiące osób. Skala zanieczyszczeń jest ogromna, co jest szkodliwe dla zdrowia człowieka - mówi Anna Ogniewska Greenpeace Polska.
Mecenas Agnieszka Warso-Buchanan z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi twierdzi, że działania polityków pozostawiają wiele do życzenia. Prawniczka skrytykowała rozporządzenie, dotyczące jakości paliw .
Jeśli komisja uzna zarzuty bezczynności za zasadne, może nałożyć na Polskę kary finansowe. Skargę przygotowywały organizacje ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Miasto Jest Nasze , Akcja Demokracja i Greenpeace.
"Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie. Co roku z powodu smogu w naszym kraju przedwcześnie umiera blisko 50 tys. osób. Mamy dosyć bezczynności kolejnych rządów i stawianiu węgla ponad zdrowiem obywateli. Apelujemy do Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się problemem łamania przez Polskę unijnych norm jakości powietrza, szczególnie w zakresie przekroczeń norm rakotwórczego benzo(a)pirenu" - fragment skargi, jaką złożono w Komisji Europejskiej.
Jest bardzo źle
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada, że w związku z prognozowanymi opadami i zmianą pogody dziś nastąpi poprawa jakości powietrza w części kraju. Wczoraj w wielu miejscach Polski zostały przekroczone normy jakości powietrza - zanieczyszczenia pochodzą głównie z pieców i samochodów, a brak wiatru sprzyja występowaniu ich wysokich stężeniach.
GIOŚ informuje, że wystąpienie opadów powinno poprawić jakość powietrza w centrum, na północnym wschodzie i częściowo na południu kraju.
Dziś w Warszawie rano powietrze było określone według indeksu jego jakości jako "bardzo złe". W ostatnim czasie wskaźniki pokazywały gorszą jakość powietrza, związaną z tzw. niską emisją z pieców i emisją liniową związaną z transportem samochodowym.
Źródło: IAR
Przeczytajcie też: Będzie powtórka Czarnego Protestu? 8 marca kolejne manifestacje