Trwa ładowanie...

Warszawscy seniorzy zadebiutują jako reżyserzy filmowi

Projekt pokazuje, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i samorealizację.

Warszawscy seniorzy zadebiutują jako reżyserzy filmowi
d3ftayd
d3ftayd

Piętnaście krótkometrażowych filmów będzie można zobaczyć podczas dwóch grudniowych pokazów specjalnych w Kinie Muranów. Będą one niezwykłe z tego powodu, iż w role reżyserów wcielili się stołeczni seniorzy, dla których jest to absolutny debiut. To już czwarta edycja projektu pn. „Późne debiuty: Akademia”.

Co warte podkreślenia, wcześniej 50 seniorów wzięło udział w specjalnych warsztatach przygotowawczych: w Śródmieściu, na Targówku i Mokotowie. Pracując w kilkuosobowych zespołach, ich końcowym zadaniem było stworzenie krótkometrażowego filmu, z wykorzystaniem nabytych technik i umiejętności.

- Jednym z najważniejszych elementów techniki wideo uczestniczącego jest pozostawienie wolności co do tematów, formy czy gatunku filmowego – wolność w ekspresji twórczej jest dla nas wartością nadrzędną – mówi Łukasz Szewczyk z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”. Efekt prac będzie można podziwiać w Kinie Muranów podczas pokazów: 18 i 22 grudnia o godz. 17.30. Wstęp jest bezpłatny.

- Nasze warsztaty są tak przemyślane, żeby absolutnie każdy mógł nauczyć się, przynajmniej w podstawowym stopniu, realizować filmy. Nawet jeżeli uczestnicy nigdy nie mieli do czynienia z aparatami fotograficznymi czy kamerami, mogą wziąć udział w projekcie i cieszyć się ze wspólnej pracy i powstałych filmów – podsumowuje Szewczyk.

Organizatorzy zdradzają jedynie, że seniorzy posiłkowali się w tworzeniu filmów własnym otoczeniem i problemami swojej grupy społecznej. Część produkcji będzie nawiązywać do relacji międzypokoleniowych oraz wielu wyzwań współczesności. Projekt „Późne debiuty: Akademia” ma na celu aktywizację osób starszych oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu.

d3ftayd
d3ftayd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ftayd
Więcej tematów