Warszawiakom podoba się biurowiec powstający przy Placu Zamkowym
"Idealnie wpisuje się w historyczną zabudowę warszawskiej Starówki"
Senatorska Investment, firma budująca kontrowersyjny budynek przy pl. Zamkowym zleciła przeprowadzenie badań ośrodkowi badawczemu Millward Brown. Chodziło właśnie o opinie warszawiaków na temat tej inwestycji. Według nich, budynek podoba się blisko 70% warszawiaków. Tylko 22% badanych osób stwierdziło, że budynek im się nie podoba, a ok. 11% nie miało na ten temat zdania.
Ponad dwie trzecie osób badanych uznało, że budynek dobrze wkomponowuje się w okoliczną zabudowę, a tylko ok. 20% osób było odmiennego zdania.
Warszawiacy biorący udział w badaniu ocenili także pozytywnie decyzję inwestora o zabudowie pustej działki przy Placu Zamkowym – 66% osób stwierdziło, że woli w tym miejscu powstający budynek zamiast niezagospodarowanej wcześniej przestrzeni, a tylko 20% respondentów wolałoby, żeby działka pozostała nadal pusta.
Mieszkańcy miasta mieli również możliwość wskazania rodzaju usług, które mogłyby pojawić się w budynku. Badani mieszkańcy stolicy najchętniej widzieliby w nowym budynku restaurację lub kawiarnię - każdą z nich wskazało 41% respondentów. Co trzeci mieszkaniec Warszawy (37%) chciałby, aby w budynku powstała galeria sztuki, a 10% badanych widziałoby w tym miejscu drogerię lub sklep z odzieżą.
Badanie zostało zrealizowane przez firmę Millward Brown na grupie 500 osób. Projekt wykonano metodą sondażu ulicznego w wybranych punktach miasta, opartego o ankietę na tablecie (CAPI). Badanie odbyło się w dniach 17-24 września 2014 roku.
Budynek biurowo-usługowy przy najważniejszym placu w Warszawie jest już w stanie surowym. W październiku zawisła tam symboliczna wiecha.* Pierwsi najemcy będą mogli się wprowadzić do budynku w I kwartale 2015 r., kiedy planowane jest zakończenie inwestycji. *
Budynek osiągnął ten stan nadzwyczaj szybko, biorąc pod uwagę, że zaopatrzony jest w dwupoziomowy podziemny parking. Obecnie wykonywane są pokrycia dachu, rozpoczęto prace elewacyjne i wykończeniowe na zewnątrz budynku, a ich zakończenie planowane jest na przełomie roku.
Inwestycja wzbudziła ogromny sprzeciw nie tylko wśród okolicznych mieszkańców, ale też u licznych organizacji grupujące np. miłośników zabytków. O biurowcu informowaliśmy wielokrotnie . Budynek będzie nie tylko mieścił się 80 metrów od kolumny Zygmunta, ale zmieni zasadniczo widok na najważniejszy plac w stolicy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
UNESCO w swoim raporcie uznało, że biurowiec jest za duży i może konkurować z przestrzenią Starówki, a niektóre elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia. Inwestor zapowiedział zmiany w projekcie - zmianę koloru elewacji oraz obniżenie wysokości dachów o 30 cm.
Przeczytajcie też: Sprzedano Metropolitan na pl. Piłsudskiego!