Warszawa. Znalezisko na placu Pięciu Rogów. Fundamenty starych kamienic opóźnią prace
To archeologiczna sensacja, która komplikuje nieco życie ekipom prowadzącym prace nad ukończeniem nowej stołecznej przestrzeni u zbiegu ulic Chmielnej, Szpitalnej, Zgody, Brackiej i Kruczej. Odkryte pozostałości zabytkowych budynków będą musieli dokładnie zbadać archeolodzy.
To kolejne zaskoczenie, jakie spotkało budowlanych, pracujących nad ważną dla stolicy inwestycją. Na wiosnę nadzorujący prace archeolodzy znaleźli fragmenty zabytkowej kostki brukowej przy ulicy Widok. Została ona starannie wydobyta i zabezpieczona. Można było wznowić działania, ale te znów wstrzymało kolejne znalezisko.
Poinformował o nim Zarząd Dróg Miejskich. Okazuje się, że oczom pracowników firmy Strabag ukazał się kolejny fragment historii. Fundamenty kamienic trzeba będzie zinwentaryzować, wykorzystując do tego celu modele 3D, zdjęcia lotnicze i kartometryczny obraz terenu. Jak informuje ZDM, powstanie dokładna dokumentacja rysunkowa znaleziska i symulacji dotyczących jego architektonicznego kształtu.
To ciekawe wydarzenie na placu budowy nowych przestrzeni stolicy. Rewolucja w miejscu, zwanym już niemal oficjalnie placem Pięciu Rogów, to przemiana niemal mentalna; z rejonu niemal kompletnie zniknąć ma ruch samochodowy, pozostanie tylko dojazd do posesji mieszkalnych dla lokatorów pobliskich budynków i ograniczona komunikacja autobusowa. Za to teren oddany zostanie mieszkańcom i zachęcać ma do rekreacji, zwolnienia tempa, delektowania się miastem, korzystania z zieleni, jaka pojawi się w samym sercu stolicy.
Warszawa. Znalezisko na placu Pięciu Rogów. Fundamenty starych kamienic opóźnią prace
Nowy plac Pięciu Rogów ma być, według zamysłu ratusza, współczesną przestrzenią publiczną najwyższej jakości, zapewniającym priorytet pieszym i rowerzystom, i stać się idealnym miejscem spotkań oraz odpoczynku. Nie będzie granicy między chodnikiem i jezdnią, znajdzie się za to wiele siedzisk, ławeczek i obiektów małej architektury, w tym także elementy sztuki, dużo zieleni - łącznie z posadzonymi podrośniętymi już okazami dendrologicznymi - i fontanną.
To tylko część planu przewidującego stworzenie Nowego Centrum Warszawy. Podobne metamorfozy czekają Aleje Jerozolimskie i dwa ważne dla arterii miejskiej ronda - Dmowskiego i de Gaulle’a oraz plac Defilad. Tam również ważne będą podobne przesłania - centrum miasta będzie, na wzór europejskich metropolii, oddane we władanie pieszym, rowerzystom i pasażerom komunikacji zbiorowej.
Przebudowa placu miała zakończyć się na przełomie sierpnia i września. Teraz wiadomo, ze przyjdzie na nią poczekać nieco dłużej. Prace archeologów przy obu znaleziskach powstrzymały postęp drogowych działań.