Trwa ładowanie...

Warszawa. Zamek Królewski z pierwszą nową wystawą po wznowieniu działalności

Zamek Królewski zaprasza na, pierwszą po wznowieniu działalności, wystawę w swoich murach. Eksponatami będą słynne dzieła Królewskiej Manufaktury Fajansu w Belwederze.

Warszawa. Zamek Królewski z pierwszą nową wystawą po wznowieniu działalnościŹródło: zamek-krolewski.pl
d1cpajb
d1cpajb

Warszawa. Bezcenny zestaw ceramiki w Zamku Królewskim

Dziś o godzinie 11.00 Zamek Królewski w Warszawie udostępni zwiedzającym niezwykle cenną kolekcję ceramiki wykonane w Królewskiej Manufakturze Fajansu w Belwederze. To pierwsza ekspozycja z cyklu prezentacji ceramiki i pierwsza po powrocie Zamku Królewskiego do działalności.

Manufaktura wykonała według odnalezionych dokumentów 280 naczyć, z których 160 Stanisław August Poniatowski podarował Abdulowi Hamidowi I, sułtanowi tureckiemu. Naczynia podarowane tureckiemu władcy nosiły malowaną złotem inskrypcję w języku tureckim, której autorem był nadworny tłumacz tego języka Antoni Krutta.

Bezcenna kolekcja wystawiona na Zamku Królewskim składa się z 8 z 19 naczyń, które znajdują się w Polsce. Ogólnie do dzisiejszych czasów zachowało się 90 takich naczyń rozproszonych w tej chwili po całej Europie i Stanach Zjednoczonych jako części prywatnych i muzealnych kolekcji.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Warszawa. Muzea otwarte

Przypomnijmy, że muzea dostały możliwość ponownego otwarcia się dla zwiedzających od 4 maja. Decyzja była częścią II etapu odmrażania gospodarki ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Poza muzeami swoją działalność mogły wznowić: centra handlowe, hotele i inne miejsca noclegowe, biblioteki, sklepy meblowe i budowlane, rehabilitacja, żłobki i przedszkola.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cpajb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cpajb
Więcej tematów