RegionalneWarszawaWarszawa. Zabytki w Śródmieściu przechodzą remont

Warszawa. Zabytki w Śródmieściu przechodzą remont

Trwa remont zabytków Śródmieścia. Dzięki dotacji miasta zabytkowe domy z różnych epok odzyskują dawne piękno.

Warszawa. Zabytki w Śródmieściu przechodzą remont
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa

W 2019 r. miejski budżet na dotacje wyniósł 15,3 mln zł. Dzięki niemu finanse na prace otrzymało 40 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz 35 ujętych w gminnej ewidencji. W 2020 r. takie wsparcie na łączną sumę ponad 5,6 mln zł dostało odpowiednio 21 i 26 zabytków – informuje warszawski ratusz.

W niektórych obiektach ze Śródmieścia remonty już się zakończyły, w innych prace są na finiszu.

Warszawa. Kamienice przy ul. Szpitalnej

Rzadko się zdarza, aby przy niezbyt długiej ulicy dwie kamienice stojące vis a vis w tym samym czasie przeszły remont elewacji. Tak się zdarzyło przy ul. Szpitalnej, na której pod nr 5 wspólnota mieszkaniowa odtworzyła dwie dekoracyjne elewacje wraz z balkonami. A po parzystej stronie ulicy trwa właśnie remont kamienicy Wedla ze słynnym neonem na dachu i pijalnią czekolady.

Obraz
© Urząd m.st. Warszawa | Urząd m.st. Warszawa

Warszawa. Kamienice dla firm

Przy ul. Mokotowskiej 60 i M. Konopnickiej 3 wyremontowano elewacje domów powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym w odstępstwie zaledwie kilkunastu lat. Pierwszą pobudowano na siedzibę firmy Ericsson Polska Akcyjna Spółka Elektryczna, drugą - dla właścicieli fabryk papieru i celulozy.

Kamienice bardzo się różnią stylami i powojennymi losami. Jedna stała się nawet scenografią do filmu o Eugeniuszu Bodo.

Warszawa. Zabytki na Trakcie

Kościoła wizytek przy Krakowskim Przedmieściu nikomu nie trzeba przedstawiać. Ta perła baroku od lat jest konserwowana dzięki miejskim dotacjom. Ostatnio remont przeszła fasada oraz elewacje tylna i boczna. Konserwatorzy do świetności przywrócili także kościelne organy.

Obraz
© Urząd m.st. Warszawa | Urząd m.st. Warszawa

Niedaleko świątyni po przeciwnej stronie Krakowskiego Przedmieścia pod nr 41 stoi kamienica Cechu Krawców. Dzięki dotacji miasta została wyremontowana jej fasada.

Zbaczając z Nowego Światu w ul. Foksal, na jej końcu napotkamy pałacyk Zamoyskich. To wspaniały przykład - i jeden z niewielu w Warszawie - neorenesansu francuskiego. Budynek zachwyca odnowioną elewacją z cegły, ozdobioną boniowaniami, iluzorycznymi malunkami w oknach oraz oryginalnym dachem.

Warszawa. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa

W 2017 r. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa została wpisana do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny i zespół budowlany. Budowano go z wielkim rozmachem zgodnym z wizją zawartą w Planie Sześcioletnim Odbudowy Stolicy z 1950 r.

Architektura MDM obfituje w socrealistyczne detale wzorowane na formach klasycystycznych i renesansowych. Trwa właśnie remont budynku przy ul. Pięknej 28/34.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)