Trwa ładowanie...

Warszawa. Wola szanowania wody. Można dołączyć do zbieraczy deszczu

Specjalne zbiorniki już czekają na każdą kroplę deszczu na wolskich podwórkach. Dzielnica zachęca wspólnoty do dołączenia do programu retencji. Można dostać zbiornik, a urzędowe służby pomogą nie tylko w zamontowaniu, ale także przezimowaniu beczek.

Warszawa. Na Woli zbiorniki retencyjne na wodę stoją już na stu podwórkach. Wspólnoty mieszkaniowe, zainteresowane dołączeniem do akcji, mogą zgłaszać się do punktów obsługi mieszkańców na Młynowie, Nowolipkach i na Kole Miasto Stołeczne Warszawa)Warszawa. Na Woli zbiorniki retencyjne na wodę stoją już na stu podwórkach. Wspólnoty mieszkaniowe, zainteresowane dołączeniem do akcji, mogą zgłaszać się do punktów obsługi mieszkańców na Młynowie, Nowolipkach i na Kole Miasto Stołeczne Warszawa)
d20pnnc
d20pnnc

Takie ekologiczne przyzwyczajenia zaczynają zyskiwać coraz większą rzeszę zwolenników. Zbieranie wody deszczowej i magazynowanie jej do podlewania latem kwiatów i drzew staje się coraz bardziej popularne.

Na Woli takie dobre praktyki wspiera się i pomaga mieszkańcom w podjęciu właściwych kroków. Od dwóch lat prowadzony jest dzielnicowy program retencji wody. Beczkę na deszczówkę można po prostu dostać. I liczyć również na to, że wypożyczony pojemnik zimą będzie przechowany w odpowiednich warunkach, tak by nie zaszkodziły mu mrozy.

Zbiorniki można znaleźć w budynkach zarządzanych przez miasto oraz przez wspólnoty z udziałem miasta. Już wkrótce posesji, zaopatrzonych w system zbierania wody deszczowej, będzie w dzielnicy około stu.


- Poza czystą oszczędnością, zbieranie wody deszczowej pomaga dbać o środowisko i angażuje mieszkańców we wspólne działania na rzecz klimatu. Zużywamy mniej wody pitnej, ograniczamy przesuszanie gruntów, zmniejszając ilość ścieków odprowadzanych wprost do kanalizacji, dostarczamy roślinom wodę naturalną, nie uzdatnianą. Mieszkańcy mają bezpośredni wpływ na proekologiczne działania związane z wykorzystaniem wody deszczowej - zwraca uwagę Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

d20pnnc

Warszawa. Wola szanowania wody. Można dołączyć do zbieraczy deszczu

Rośliny wolą deszczówkę. Ma niższe pH, Jest lekko kwaśna i naturalnie miękka, zawiera mniej kamienia, a więcej azotanów, przydatnego do wzrostu roślin.

Dyrektor ZGN Wola, Mateusz Matejewski, dostrzegając walory takiej akcji, zadecydował o zakupie kolejnych beczek na wodę deszczową. Zaprasza więc wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane podpisaniem porozumień dotyczących montażu zbiorników na deszczówkę do kontaktu bezpośrednio z jednostkami terenowymi Zakładu na Nowolipkach, Ogrodowej, Młynowie czy Kole.

Wystarczy podpisać porozumienie dotyczące montażu zbiornika, a pracownicy ZGN Wola dostarczą i zamontują go. Pojemnikiem zaopiekować się musi osoba wyznaczona przez wspólnotę. Trzeba bowiem nadzorować stan napełnienia, usuwać liście, a także skoordynować demontaż na zimę. Wspólnoty zainteresowane uczestniczeniem w programie mogą zgłosić się do zespołów obsługi mieszkańców na Kole, Młynowie i Nowolipkach.

Obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla grup zawodowych? Stanowisko wiceministra zdrowia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20pnnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20pnnc
Więcej tematów