Trwa ładowanie...

Warszawa wielu religii. "To miasto wielokulturowe, różnorodne i otwarte" [GALERIA]

Warszawa wielu religii. "To miasto wielokulturowe, różnorodne i otwarte" [GALERIA]
d1qgf2h
d1qgf2h

W sobotę odbyła się kolejna, druga już "Noc Świątyń". Swoje podwoje dla zwiedzających otworzyły świątynie różnych wyznań, m.in. Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej czy Synagoga im. Nożyków.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "POLIS” będące koordynatorem Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w ramach obchodów zbliżającego się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju. Oba przypadają 21 września, co roku obchodzone są na całym świecie.

Barbara Jędrzejczyk z Kampanii "Bez nienawiści" przypomniała, że po raz pierwszy "Noc Świątyń" została zorganizowana w 2015 roku i wzięło w niej udział 11 warszawskich świątyń. - Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – w pierwszej "Nocy Świątyń" kilka tysięcy mieszkańców Warszawy odwiedziło kościoły i świątynie różnych wyznań - podkreśliła Jędrzejczyk.

Zwróciła uwagę, że w Warszawie działa wiele wspólnot religijnych, które otwierają swe świątynie podczas corocznej Nocy Muzeów. - Wraz z członkami tych wspólnot doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek - podkreśliła Jędrzejczyk.

Dodała, że celem akcji jest ukazanie Warszawy "jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat". - Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej "inności" jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą pomóc poznać społeczności, do których niektórzy mogą żywić uprzedzenia - podkreśliła Jędrzejczyk.

d1qgf2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qgf2h
Więcej tematów