RegionalneWarszawaWarszawa. Wars i Sawa grają w szachy. "Królewska gra" w stolicy

Warszawa. Wars i Sawa grają w szachy. "Królewska gra" w stolicy

20 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szachów, czyli królewskiej gry. Stolica już osiem lat temu uruchomiła największy w Polsce i rozpoznawalny w świecie program nauki gry w szachy dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Warszawa. Wars i Sawa grają w szachy. "Królewska gra" w stolicy
Źródło zdjęć: © Urząd m.st. Warszawa

Jak zapewnia miasto, gra w szachy od najmłodszych lat jest bardzo przydatna – pomaga poprawić koncentrację intuicję i pamięć, zwiększa wytrwałość i cierpliwość dzieci. Ponadto rozwija umiejętność podejmowania decyzji i analitycznego myślenia.

"W Warszawie dzięki programowi "WARS i SAWA grają w szachy" robimy to systemowo już od 2012 roku. To największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju, którym objęto blisko 70 proc. naszych podstawówek i ponad pół tysiąca nauczycieli" – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Warszawa. Nauka pod okiem profesjonalistów

Pomysł jest częścią ogólnopolskiego programu "Edukacja przez Szachy w Szkole" i realizowany jest przy współpracy z Polskim Związkiem.

"Zobacz także: Polacy skracają wakacje. Urlop raptem na kilka dni"

"Dzieci z wytypowanej klasy (pierwszej lub drugiej) szkoły podstawowej uczą się gry w szachy przez dwa lata, przez jedną godzinę tygodniowo. Zajęcia prowadzą specjalnie przeszkoleni nauczyciele, którzy mogą korzystać z tematycznej platformy internetowej i konsultować się z koordynatorem merytorycznym. W zajęciach z roku na rok uczestniczy coraz więcej najmłodszych warszawskich uczniów. W I semestrze bieżącego roku szkolnego 2019/2020 wzięło w nich udział ponad 8,5 tys. dzieci - w przybliżeniu, co czwarty uczeń z klas I-III. A najzdolniejsi z nich mogą rozwijać swój talent pod okiem profesjonalistów z Polskiego Związku Szachowego" – podaje Urząd Miasta.

Do nowej edycji na szkolenia zapisało się już 60 nauczycieli.

Jak informuje stołeczny ratusz, według badań przeprowadzonych przez specjalistów z Akademii Leona Koźmińskiego, rozwój poznawczy dzieci (dodawanie, odejmowanie, reakcja na humor w tekście) z warszawskich „klas szachowych” był szybszy w porównaniu do pozostałych uczniów.

Przypominamy, że od roku szkolnego 2015/2016 rozgrywki szachowe dla dzieci weszły na stałe do programu Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, a w 2018 roku "królewska gra" została włączona w architekturę przestrzenną stolicy – powstał zakątek szachowy na bulwarze im. Jana Karskiego nad Wisłą.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:wawalove.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)