Trwa ładowanie...

Warszawa. UW rozbudowuje się na Powiślu. W planach winda

Uniwersytet Warszawski chce ściślej powiązać kampus u podnóża i na koronie skarpy. Jednym z pomysłów na połączenie zgrupowania budynków uniwersyteckich przy Krakowskim Przedmieściu i na Powiślu ma być winda na skarpie.

Warszawa. Na Powiślu są już budynki uczelni, m.in. Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego Warszawa. Na Powiślu są już budynki uczelni, m.in. Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego Źródło: East News, fot: Adam Burakowski, REPORTER
d42b168
d42b168

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Uniwersytet chce ściślej związać tzw. kampus górny i dolny, czyli skupiska budynków na górze skarpy, w rejonie Krakowskiego Przedmieścia, oraz budynki na Powiślu. To strategiczny cel uczelni, dzięki któremu jej kampusy będą mniej rozsiane po mieście. Łącznie UW ma w Warszawie 120 budynków, z czego jedną piątą poza którymkolwiek z trzech kampusów: centralnym, na Ochocie i na Służewcu.

- W poniedziałek minął termin na zgłaszanie się architektów do konkursu na zaprojektowanie nowego gmachu Uniwersytetu Warszawskiego na miejscu dzisiejszego parkingu przy Furmańskiej, obok gmachu Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy ślimaku wiaduktu na Karowej – czytamy w dzienniku.

Koncepcja architektoniczna ma zostać wybrana na początku 2021 r., a gmach ma być gotowy w 2025 r. Gdy budynek powstanie, ul. Dobra stanie się uniwersytecką aleją. Oprócz gmachu miedzy Furmańską, Karową i Dobrą powstać ma jeszcze gmach między Dobrą, Bednarską i Wybrzeżem Kościuszkowskim.

Uniwersytet Warszawski. W planach budowa windy

Ulica Karowa z kolei ma zyskać na znaczeniu jako ulica łącząca budynki uniwersyteckie przy Krakowskim Przedmieściu z tymi na Powiślu. W wytycznych konkursowych wyjawiono, że jako "potrzebę najbliższej przyszłości" uniwersytet traktuje budowę windy łączącej budynki na dole skarpy z tymi na górze.

d42b168

- Proponowana lokalizacja windy znajduje się na przedłużeniu ul. Karowej przy wiadukcie im. Stanisława Markiewicza. Alternatywne rozwiązania to lokalizacja przy ul. Oboźnej oraz na osi ul. Wiślanej – poinformowała dziennik Karolina Zylak z biura prasowego UW.

Ma to być pionowa winda samoobsługowa. Inwestycja jest we wstępnej fazie przygotowań. Uczelnia jest już po pierwszych konsultacjach ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Nowe inwestycje sprawią, że środek ciężkości śródmiejskiego kampusu przeniesie się na Powiśle. Z innych lokalizacji przybędzie ok. 15-20 tys. pracowników i studentów UW. Uczelnia już się na to szykuje.

Wzrośnie znaczenie nieużytkowanego obecnie wejścia na kampus główny od strony kościoła Wizytek, w pobliżu wiaduktu Markiewicza. W pobliżu tego wejścia ma powstać nowy pawilon - rodzaj recepcji uczelni dla studentów zagranicznych i wizytujących wykładowców.

d42b168

Środek ciężkości kampusu na Powiślu przesunie się w okolice Skweru Agatona, który – jak przekonuje uczelnia - ma szansę stać się częścią głównej przestrzeni i symbolem Powiśla.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d42b168
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42b168
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj