Warszawa. Trzaskowski o ul. Kaczyńskiego. Mówi o braku zgody
Warszawa. Wraca temat ulicy Lecha Kaczyńskiego. Rafał Trzaskowski mówi o rozmowach prowadzonych z radnymi. - Mam sygnały takie, że nie będzie zgody - zdradził Trzaskowski, podając powód.
Rafał Trzaskowski był gościem na antenie Radia ZET. Prezydent Warszawy był pytany m.in. o ulicę Lecha Kaczyńskiego. Warto przypomnieć, że podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi 2020 Trzaskowski nie wykluczał, że taka ulica powstanie. Polityk mówił m.in., że "prezydent Lech Kaczyński zasługuje na upamiętnienie, to jego wysiłkom zawdzięczamy wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego".
Teraz Rafał Trzaskowski poinformował, że są prowadzone rozmowy z radnymi.
- Niestety na razie mam sygnały takie, że nie będzie zgody radnych w momencie, kiedy są pałowane kobiety na ulicach, na to, żeby wyciągać rękę w stosunku do tych, którzy się w ten sposób zachowują - powiedział prezydent Warszawy. Dodał, że mimo to chce przedstawić inicjatywę w tej sprawie.
Na pytanie, czy brak zgody ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego dotyczy głównie radnych Koalicji Obywatelskiej, Trzaskowski zaznaczył, że będą jeszcze prowadzone rozmowy.
- Ale rozumiem, że dzisiaj, w tej atmosferze, byłoby to kontrowersyjne - dodał.
"Rząd PiS można było obalić". Władysław Kosiniak-Kamysz o słowach Władysława Teofila Bartoszewskiego
Warszawa. Ulica Lecha Kaczyńskiego - czy postwanie?
Prezydent RP Lech Kaczyński zginął podczas katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.
W listopadzie 2017 r. na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej ówczesny wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie zastępcze, które zmieniło nazwę Alei Armii Ludowej (Trasa Łazienkowska) na ul. Lecha Kaczyńskiego.
Rada Warszawy wniosła do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę, w efekcie sąd uchylił zarządzenie w tej sprawie w maju 2018 r. Wojewoda mazowiecki wniósł następnie kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W grudniu NSA oddalił skargę kasacyjną wojewody. Tym samym Trasa Łazienkowska znów nosi nazwę Alei Armii Ludowej.