RegionalneWarszawaWarszawa. Trwa modernizacja al. Jana Pawła II. Lastryko powraca na chodniki

Warszawa. Trwa modernizacja al. Jana Pawła II. Lastryko powraca na chodniki

Trwają prace na jednej z centralnych ulic Warszawy. Pojawiły się już pierwsze fragmenty chodnika wykonane z lastryko.

Warszawa. Trwa modernizacja al. Jana Pawła II. Lastryko powraca na chodniki

14.07.2020 15:03

"W ramach kompleksowych prac remont przechodzi ok. 1,5 kilometrach chodników po obu stronach ulicy. Tam, gdzie to potrzebne zostaną one poszerzone dzięki przeniesieniu parkowania do nowych zatok postojowych. Po wschodniej stronie alei Jana Pawła II przy skrzyżowaniu z ul. Złotą, gdzie powstanie zielony skwer, gotowy jest już jeden z pierwszych odcinków nowego trotuaru" – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Warszawa. Jak zmienia się al. Jana Pawła II

Inwestycja przebudowy ronda Czterdziestolatka i al. Jana Pawła II zakłada modernizację istniejących jezdni, tak, aby zachować ich jednolity przekrój całego ciągu komunikacyjnego. Obecnie w okolicy tej brakuje udogodnień dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi, ale również zwykłych pieszych i rowerzystów. Drogowcy zapowiadają, że zmieni się to po remoncie.

Przebudowa sprawi, że w rejonie Dworca Centralnego, po obu stronach ulicy, powstaną drogi dla rowerów i szersze chodniki, pojawią się zatoki postojowe oraz zostaną posadzone szpalery drzew, krzewów, żywopłotów i bylin.

Drogowcy postanowili zastąpić kostkę betonową oraz asfalt na chodnikach płytami wykonanymi z lastryko. Materiał ten został wybrany w porozumieniu z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Początkowo sprowadzone zostały próbki trzech różnych rodzajów lastryko. Nawierzchnia wykonana z takiego materiału nie tylko walor estetyczny, ale także jest to pochodna przyjętych standardów projektowania i wykonywania infrastruktury dla pieszych.

Obraz

(fot. Zarząd Dróg Miejskich)

Warszawa. Kilka słów o lastryko

Lastryko, znane również pod nazwą terazzo, to sztuczny kamień. Materiał wykonany jest z twardego kamienia oraz białego cementu. Jakość i wygląd produktu końcowego zależy od proporcji oraz doboru poszczególnych składników. W powojennej Warszawie z lastryko wykonywano nie tylko trotuary, ale także schody w kamienicach. Materiał ten jest odporny na uszkodzenia i warunki pogodowe.

Obraz
Obraz

(fot. Zarząd Dróg Miejskich)

Źródło artykułu:wawalove.pl
al jana pawła iiprzebudowazdm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)