Warszawa. Sztandarowa obietnica Trzaskowskiego. Ruszył hostel dla osób LGBTQI+
W środę rozpoczął działalność hostel interwencyjny Lambda Warszawa dla osób LGBTQI+ w kryzysie bezdomności. Uruchomienie hostelu było jedną z obietnic prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra przekazała w środę, że hostel rozpoczyna działalność.
"Dzięki trzyletniej dotacji m.st. Warszawy rozpoczyna działalność Hostel Interwencyjny Lambda Warszawa dla osób LGBTQI+ w kryzysie bezdomności" - napisała w mediach społecznościowych. Przez ostatnie miesiące organizacja zgodnie z umową remontowała i wyposażała placówkę.
W maju Aldona Machnowska-Góra przekazała, że placówkę poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa. Stowarzyszenie informuje, że wszystkie osoby nieheteronormatywne, znajdujące się w bezdomności lub zagrożone bezdomnością i chcące skorzystać z oferty hostelu, proszone o kontakt z telefonem zaufania: 22 628 52 22. Działa on od poniedziałku do piątku w godz. 18-21. Numer poświęcony jest zapisom i procedurze przyjęcia do hostelu.
"Miasto Stołeczne Warszawa jest miejscem otwartym, jest dla wszystkich. Chcemy, aby każdy miał równe prawa i szanse, czuł się tu dobrze i przede wszystkim bezpiecznie. Dziś zrobiliśmy kolejny ważny krok - rozstrzygnęliśmy konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBTQI+. Mieszkania treningowe poprowadzi Stowarzyszenie Lambda Warszawa" - napisała w maju zastępczyni prezydenta Warszawy.
"Głupie zachowanie". Kosiniak-Kamysz wytyka błąd Andrzejowi Dudzie
Warszawa. Postulat Rafała Trzaskowskiego
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał "Warszawską Deklarację LGBT+" w lutym 2019 roku. Dokument zakładał właśnie stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBTQI+ oraz miejskiego mechanizmu szybkiej pomocy dla nich i edukację antydyskryminacyjną.
W 2020 roku ratusz poinformował, że "prezydent wycofał się natomiast z realizacji zapisu Deklaracji dotyczącego centrum kulturowo-społecznościowego dla osób LGBT+". Decyzja ta została podjęta "z uwagi na możliwość realizacji potencjału środowiska w istniejących już w stolicy instytucjach i trudną sytuację finansową miasta".
Trzaskowski zrezygnował również z "realizacji postulatu dotyczącego powołania osobnego stanowiska Pełnomocnika Prezydenta ds. społeczności LGBT+". Wyjaśniono, że "tematyka ta znajdzie się w kompetencjach Pełnomocnika Prezydenta ds. równego traktowania, którego przywrócenie jest aktualnie przedmiotem analiz w Urzędzie Miasta".