Trwa ładowanie...

Warszawa. Święto nauczycieli. 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Święto obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, która zreformowała szkolnictwo w Polsce.

Warszawa. We wtorek świętowany jest Dzień Edukacji NarodowejWarszawa. We wtorek świętowany jest Dzień Edukacji NarodowejŹródło: PAP, fot: PIOTR KAMIONKA, REPORTER
d34imbg
d34imbg

Życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty złożył w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- 14.10 to #DzieńEdukacjiNarodowej. Dziękuję nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty - za Waszą pracę, za profesjonalizm, za zaangażowanie. Za to, że mimo trudnych czasów wciąż stajecie na wysokości zadania. Wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta. Warszawa jest z Wami! - napisał Trzaskowski na Twitterze.

W tym roku w związku z epidemią wszystkie uroczystości organizowane z okazji święta odbywać się będą w reżimie sanitarnym.

Warszawa. Działania Komisji Edukacji Narodowej

Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy.

d34imbg

Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie.

Warszawa. Dzień Edukacji Narodowej od 1982 r.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

W artykule 74 ustawy Karta nauczyciela zapisano: "W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym dniu lub w dniach blisko tej daty tradycyjnie wręczane są nauczycielom krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej) i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczyście nadawane są też honorowe tytuły "profesora oświaty".

d34imbg

Idea obchodzenia w Polsce specjalnego święta nauczycieli sięga 1957 r. Wówczas, podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie, zaproponowano, aby 20 listopada stał się Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela. Ostatecznie zwyciężyła propozycja uczczenia rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uchwalona w 1972 r. ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony właśnie 14 października.

W Polsce Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest głównie przez nauczycieli akademickich, którzy uważają go za swoje święto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34imbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34imbg
Więcej tematów