Warszawa. Święto nauczycieli. 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej
14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Jest to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Święto obchodzone jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, która zreformowała szkolnictwo w Polsce.
14.10.2020 11:13
Życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty złożył w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- 14.10 to #DzieńEdukacjiNarodowej. Dziękuję nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty - za Waszą pracę, za profesjonalizm, za zaangażowanie. Za to, że mimo trudnych czasów wciąż stajecie na wysokości zadania. Wszystkiego najlepszego w dniu Waszego święta. Warszawa jest z Wami! - napisał Trzaskowski na Twitterze.
W tym roku w związku z epidemią wszystkie uroczystości organizowane z okazji święta odbywać się będą w reżimie sanitarnym.
Warszawa. Działania Komisji Edukacji Narodowej
Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał ją 14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy.
Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie.
Warszawa. Dzień Edukacji Narodowej od 1982 r.
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
W artykule 74 ustawy Karta nauczyciela zapisano: "W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. W tym dniu lub w dniach blisko tej daty tradycyjnie wręczane są nauczycielom krzyże zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej (najwyższe odznaczenie przyznawane przez ministra edukacji narodowej) i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Przy okazji Dnia Edukacji Narodowej uroczyście nadawane są też honorowe tytuły "profesora oświaty".
Idea obchodzenia w Polsce specjalnego święta nauczycieli sięga 1957 r. Wówczas, podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie, zaproponowano, aby 20 listopada stał się Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela. Ostatecznie zwyciężyła propozycja uczczenia rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Uchwalona w 1972 r. ustawa Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony właśnie 14 października.
W Polsce Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest głównie przez nauczycieli akademickich, którzy uważają go za swoje święto.