RegionalneWarszawaWarszawa stolicą awarii. Czarna seria katastrof sieci ciepłowniczej trwa

Warszawa stolicą awarii. Czarna seria katastrof sieci ciepłowniczej trwa

Poniedziałek to kolejny dzień przerw w dostawach ciepła do warszawskich mieszkań. To codzienność w stolicy - podziemne instalacje nie wytrzymywały niskich temperatur, odmawiają posłuszeństwa nawet i teraz, choć słupek rtęci na termometrach zbliżył się do zera.

Warszawa. Awarie cieplne dotykają mieszkańców niemal wszystkich dzielnic stolicy
Warszawa. Awarie cieplne dotykają mieszkańców niemal wszystkich dzielnic stolicy
Źródło zdjęć: © WP

Od dziesięciu dni do przestojów w dostawach ciepła dochodzi codziennie, czasem nawet w kilku punktach miasta. Kolejne dzielnice nawiedzają problemy - mieszkańcy muszą wytrzymać przy zimnych kaloryferach od kilku do kilkunastu godzin. Czasem usuwanie awarii trwa dłużej niż dobę.

W poniedziałek od godziny 11 nieogrzewanych było 16 budynków korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej. Z kłopotem muszą się zmierzyć mieszkańcy ulicy Puławskiej 107B, 107D, 107E, Dzielnej 2, 4,6, Elekcyjnej 37, Anielewicza 7 i 9, Pawiej 4, Zamenhofa 5 i 17, Bitwy pod Lenino 1, Górczewskiej 91, Bielawskiej, Merliniego. O wyłączeniach poinformowała firma dostarczająca ciepło Veolia Energia Warszawa, obiecując na swojej stronie usunięcie części awarii do godziny 17, pozostałych do 20.

Warszawa. Seryjne awarie sieci ciepłowniczej. Będą kontrole

Podobne doświadczenia spotkały już lokatorów budynków przy ul. Brązowniczej na Bielanach, na Kondratowicza, Al. Komisji Edukacji Narodowej, oraz na Dolnym Mokotowie na ulicach Gagarina, Nabielaka, Sułkowickiej i Tatrzańskiej. Dwukrotnie awarie nawiedzały Ursynów. W zeszłym tygodniu długotrwałą przerwę dostaw ciepła znieść musieli mieszkańcy kilkudziesięciu budynków na Pradze. Ludzie marzli też na Bielanach

Z problemami zmierzyły się już Białołęka, Bródno, Targówek, Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Wola i Bemowo. Najpoważniejsza awaria nastąpiła w Elektrociepłowni Żerań PGNiG Termika. Do uszkodzeń rurociągu i przerw w dostawach ogrzewania do całych kwartałów mieszkań dochodziło każdego dnia, bywało, że działo się to w różnych punktach miasta jednocześnie.

"Rury ciepłownicze poddane zostały nadzwyczajnym i silnym naprężeniom termicznym" - piszą przedstawiciele spółki Veolio Warszawa w oświadczeniu, które wyjaśnia te serie.

Warszawa. Awarie grzewcze. Kolejne ulice przechodzą próbę

Miasto, aby zredukować skutki tego kryzysu grzewczego, powołało sztab kryzysowy. Jak zapewniła Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy, strażnicy miejscy udają się do dzielnic, w których dochodzi do awarii i chodzą od drzwi do drzwi, by ustalić, czy nie trzeba pomocy. Jednak z zimnem warszawiacy poradzili sobie na własną rękę, nie było potrzeby ewakuacji do lokali zastępczych, które były awaryjnie przygotowane.

W zeszłym tygodniu wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział powołanie roboczego zespołu ds. prywatyzacji sieci ciepłowniczej w stolicy. Zespół ma wyjaśnić nie tylko kwestię prywatyzacji sieci ciepłowniczej, ale i zająć się nakładami finansowymi przeznaczonymi na jej konserwowanie.

Polacy popełniają wielki błąd przy termomodernizacji. Tracą pieniądze i szkodzą środowisku

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)