Warszawa. Sterta śmieci przy metrze Centrum. Znamy sprawcę!
To redakcja Wirtualnej Polski jest odpowiedzialna za rozsypanie na warszawskiej "Patelni" sterty śmieci zebranej w podwarszawskim lesie. Prowokacja rozpoczyna cykl ekologicznych publikacji i #EkoWyzwanie, w którym WP zachęci swoich czytelników do zbierania śmieci podczas spacerów i urlopu.
21.07.2020 | aktual.: 21.07.2020 18:46
Przed wejściem do metra Centrum we wtorek rano nagle pojawiła się ogromna sterta śmieci. Wśród nich były opony, kartony po napojach czy jogurtach oraz mnóstwo zgniecionych butelek. Obok znalazła się także tablica informująca, że są to śmieci zebrane z lasu w ciągu zaledwie jednego dnia. Początkowo nie wiadomo było, kto jest sprawcą tego zdarzenia. Teraz okazało się, że jest to redakcja Wirtualnej Polski.
W zeszłym roku Wirtualna Polska podjęła wyzwanie #TrashChallenge. Uzbieraliśmy w lesie trzydzieści worków śmieci i rzuciliśmy rękawicę innym redakcjom. Niestety, po naszej akcji śmieci w lasach wcale nie ubyło. Dlatego w tym roku pojechaliśmy do lasu w Celestynowie, a zebrane tam śmieci rozsypaliśmy w centrum Warszawy.
Zapytaliśmy warszawiaków, jaka jest ich reakcja na takie wysypisko.
- Jest to przykre, szczególnie że są to śmieci z lasu – mówi jeden z przechodniów, pytany o to, co myśli o tym, ze w centrum Warszawy jest taka wielka fura śmieci.
- Mam działkę pod lasem, to widzę co się dzieje: opony, lodówki – komentuje inny.
Jeszcze inny przechodzień twierdzi, że kary nakładane na osoby śmiecące powinny być wyższe. Obecnie polskie prawo za taki czyn przewiduje karę od 500 zł do 5 tys. zł.
Akcja rozpoczyna cykl publikacji ekologicznych #EkoWyzwanie. Przez najbliższe tygodnie redakcja WP poświęci wiele miejsca odpadom, recyklingowi i zero waste. Dziennikarze będą przypominać najważniejsze zasady, podsuwać praktyczne rozwiązania, ale przede wszystkim dawać dobry przykład.
#EkoWyzwanie trafi bezpośrednio do wszystkich czytelników Wirtualnej Polski. Dziennikarze, którzy również biorą udział w wyzwaniu, będą zachęcać do zadbania o środowisko i najbliższe otoczenie. Zasady są proste, podczas spaceru, biwaku czy urlopu na plaży, w mieście, lesie lub górach, należy zabrać przynajmniej 5 śmieci, ale im więcej, tym lepiej. Rezultatem swojego sprzątania można pochwalić się przy pomocy platformy https://dziejesie.wp.pl. Z przesłanych zgłoszeń powstanie galeria #EkoBohaterów.
W materiale wideo uwieczniliśmy reakcje przechodzących osób. Słyszymy też ich opinie, co sądzą o tym, że rocznie w Polsce wydajemy aż 20 milionów złotych na sprzątanie lasów.
Wydarzenie objęły honorowym patronatem Nadleśnictwo Celestynów i Lasy Państwowe. Po nagraniu redakcja Wirtualnej Polski posprzątała rozsypane śmieci.