RegionalneWarszawa"Warszawa Singera": Teatr Żydowski w Kwadracie i Polskim

"Warszawa Singera": Teatr Żydowski w Kwadracie i Polskim

"Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny i zawieść naszych widzów"

"Warszawa Singera": Teatr Żydowski w Kwadracie i Polskim

07.08.2016 12:17

Koncerty i spektakle w ramach XIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbywać się będą w tym roku nie w zamkniętym Teatrze Żydowskim, a m.in. w stołecznym Teatrze Kwadrat i Teatrze Polskim. Impreza trwać będzie od 27 sierpnia do 4 września.

Tegoroczna odsłona "Warszawy Singera" będzie dla stołecznej widowni okazją do ponownego zobaczenia na scenie zespołu warszawskiego Teatru Żydowskiego . Od czerwca teatr jest pozbawiony lokalu, po tym jak właściciel gmachu i terenu, na którym mieści się siedziba teatru - firma Ghelamco - zamknął obiekt ze względy na zły stan techniczny budynku.

- Teatr Żydowski w poprzednim sezonie obchodził swoje 65-lecie i od wielu lat zapoznaje polską publiczność z klasyką żydowskiej literatury. Nie możemy zaprzepaścić tej spuścizny i zawieść naszych widzów - zapowiedziała dyrektor festiwalu Gołda Tencer.

Tencer wyraziła także wdzięczność za "okazaną gościnność i serce" dyrektorom stołecznych placówek, w których w tym roku prezentowane będą festiwalowe wydarzenia: Andrzejowi Nejmanowi (Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego) oraz Andrzejowi Sewerynowi (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana).

Sarny, Matki i Aktorzy

Ponadto część koncertów i spektakli pokazywana będzie w stałych lokalizacjach festiwalu: Synagodze im. Nożyków, w rejonie Placu Grzybowskiego, przy ulicach Próżnej oraz Twardej oraz w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom i w przestrzeni miejskiej.

Publiczność będzie miała okazję zapoznać się z projektem "The Kishka Monologues" w wykonaniu Teatru Yiddishpil z Izraela, spektaklem "Anne Frank" chorwackiego Miejskiego Teatru Tresnja czy sztuką "Blizny pamięci. Rzecz o Janie Karskim" z Jerzym Zelnikiem w roli głównej.

Pokazane zostaną także sztuki z repertuaru Teatru Żydowskiego: "Matki" Pawła Passiniego, "Śmierć pięknych saren" w reżyserii Jana Szurmieja, a także przedstawienie "Aktorzy żydowscy" Anny Smolar.

W programie tegorocznej imprezy znalazły się m.in. odczyty poetyckie. Wiersze czterech poetek żydowskiego pochodzenia: Else Lasker-Schueler, Rose Auslaender, Maschy Kaleko i Nelly Sachs, zostaną zaprezentowane w ramach cyklu "Przystanek poezja" przez aktorów Teatru Żydowskiego: Ewę Dąbrowską, Paulinę Lombarowicz, Sylwię Najah, Joannę Przybyłowską, Monikę Soszkę, Barbarę Szeligę, Marcina Błaszaka i Piotra Wiszniowskiego.

Szczegółowy program XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" dostępny jest na stronie internetowej http://www.festiwalsingera.pl/. Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą także w Biłgoraju, Leoncinie, Radzyminie, Górze Kalwarii i Sieradzu.

Odpowiedzialność właściciela

Teatr Żydowski wynajmuje siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany deweloperskie zakładają zburzenie budynku i wybudowanie w jego miejscu biurowca, a także sceny Teatru. Przedstawiciele Teatru przekonują jednak, że na mocy porozumienia, podpisanego w 2014 roku, przyszłość teatru została zabezpieczona; miał pozostać w swojej siedzibie do czasu powstania nowej.

Ze względu na zły stan techniczny budynku oraz zagrożenie dla życia i zdrowia przebywającym w nim ludzi, 30 maja właściciel wydał decyzję o jego zamknięciu . Decyzję podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego decyzja został wstrzymana 4 czerwca decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uznał, że nie ma niebezpieczeństwa zawalenia się budynku.

Jednak według Ghelamco zagrożenie pozostało. W rozmowie z WawaLove.pl , przedstawiciel zarządu firmy Damian Woźniak podkreślił, że to właściciel obiektu, a nie szefowie teatru ponosi odpowiedzialność karną, gdyby komuś stała się krzywda. Podkreślano też nieodpowiedzialność dyrekcji teatru, w tym m.in. narażenie widowni na niebezpieczeństwo. Wśród zagrożeń wymieniano m.in. brak systemu oddymiania, zły stan dróg ewakuacyjnych, groźbę zawalenia się schodów, zły stan drewnianego sufitu czy nawet zawilgocenia piwnic. Podkreślano również, że wielokrotnie wcześniej zwracano uwagę dyrekcji na istniejące zagrożenia.

Obecnie trwają negocjacje ws. znalezienia nowej siedziby dla Teatru Żydowskiego, prowadzone między przedstawicielami m. st. Warszawy, a przedstawicielami firmy Ghelamco. Damian Woźniak z Ghelamco podkreśla, że nowa siedziba teatru może powstać w ciągu 18-24 miesięcy od momentu otrzymania pozwolenia na budowę.

WawaLove.pl/PAP

Obraz
Obraz
Obraz
warszawa singerateatr żydowskighelamco
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)