Warszawa Singera. Prawdziwa gratka dla teatromanów
W ramach imprez towarzyszących Teatr Żydowski tradycyjnie zaprezentuje wszystkie zeszłoroczne premiery, a także zapowiedź premiery nadchodzącego sezonu.
21.08.2015 10:40
Już dwunasty raz z rzędu, jak co roku w ostatnim tygodniu sierpnia, w Warszawie zagości Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych, z którymi głównie kojarzony jest festiwal, ważną część stanowić będą spektakle teatralne.
XII edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 22 a 30 sierpnia w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Austriackim Forum Kultury, na Placu Defilad oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad sto wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej.
W ramach imprez towarzyszących Teatr Żydowski z Warszawy tradycyjnie zaprezentuje wszystkie zeszłoroczne premiery, a także zapowiedź premiery nadchodzącego sezonu 2015/2016.
Pierwszego dnia Festiwalu Singera organizatorzy wraz z Cafe Kulturalna oraz barStudio zapraszają na spektakl w reżyserii Anny Smolar „Aktorzy żydowscy” (22.08 godz. 12.00). Sztuka ta została ogłoszona przez kilku krytyków jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu. Po raz drugi w czasie festiwalu sztuka ta zostanie zaprezentowana na Małej Scenie Teatru Żydowskiego (27.08 godz. 17.00).
29 sierpnia o godzinie 18.00 odbędzie się wieczór pamięci Szymona Szurmieja, a podczas niego spektakl muzyczny „Baby, ach te baby....”. W ten sposób Fundacja Shalom chce upamiętnić nazwisko wieloletniego Dyrektora Teatru Żydowskiego i Centrum Kultury Jidysz.
Jak zwykle, na Festiwalu nie może zabraknąć czytań performatywnych. W tym roku główną atrakcją będzie „Kot Rabina” w reżyserii Jacka Papisa, tekst na podstawie komiksu Joanna Sfara, przedstawiony w trzech częściach: I „Bar Micwa” (24.08 godz. 17.00), II „Malka Lwi Król" (26.08 godz. 21.30), III „Afrykańska Jerozolima" (30.08 godz. 13.00).
„Pięć kilo cukru” (26.08 godz. 20.00) to kolejna propozycja tekstu izraelskiego autora – tym razem Gura Korena. Sztuka opowiada historię współczesnego reżysera izraelskiego, którego odwiedza duch jego dziadka i prosi o interwencję w ważnej dla siebie sprawie. Czytanie reżyseruje Paweł Paszta.
Ostatnią podczas tej edycji Festiwalu Singera pozycją będą oparte na faktach „Ogrody Frau Hess” (30.08 godz. 18.30) w reżyserii Karoliny Kirsz. Akcja dzieje się w 1944 roku w hitlerowskich Niemczech. Profesor botaniki zostaje odesłany z obozu koncentracyjnego do pracy w charakterze ogrodnika, do posiadłości żony zastępcy Führera. Bohaterzy, pomimo nieprzekraczalnych różnic i okrucieństwa wojny, ulegają wzajemnej fascynacji i pożądaniu.
Na dużą część imprez obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać wraz z programem w biurze festiwalowym budynku Teatru Żydowskiego (Plac Grzybowski 12/16). Ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na oficjalnej stronie .
Przeczytaj też: Na Chłodnej zabrzmią dźwięki okupowanej Warszawy