Trwa ładowanie...

Warszawa. Sezon na gwiazdy. Na obserwacje zaprasza Kopernik

W sierpniu gwiazdy każą zwrócić na siebie szczególną uwagę. Spadają masowo, oferując tym samym fantastyczne spektakle, nie mówiąc już o perspektywie spełnienia marzeń. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wspólne śledzenie tych spektakularnych upadków, niezależnie od miejsca.

Warszawa. Perseidy 2021. Zaczyna się sezon spadających gwiazd. Na wspólną obserwację zaprasza w dzień kulminacji gwiezdnego spektaklu Centrum Nauki KopernikWarszawa. Perseidy 2021. Zaczyna się sezon spadających gwiazd. Na wspólną obserwację zaprasza w dzień kulminacji gwiezdnego spektaklu Centrum Nauki Kopernik
d2d88uj
d2d88uj

Perseidy, czyli przecinający niebo rój meteorów, możemy oglądać każdego roku. To proces, który zaczyna się w lipcu. W sierpniu następuje jednak kulminacja roju. Wtedy najlepiej zaplanować sobie obserwacje.

Noc spadających gwiazd to 12-13 sierpnia. To wtedy zjawisko będzie najbardziej spektakularne. Podczas takiej nocy można zaobserwować ponad 100 obiektów na godzinę. Na tę noc, spędzoną na kocach, leżakach pod gołym niebem w dowolnie wybranym miejscu, zaprasza Centrum Nauki Kopernik. Podczas facebookowej transmisji będzie można dowiedzieć się czegoś więcej o naturze perseid, losach spadających gwiazd, procesach toczących się w Układzie Słonecznym. Pojawią się ciekawi goście, którzy poradzą, jak patrzeć, żeby zobaczyć najwięcej.

Zanim jednak włączymy smartfony w czwartkowy wieczór, wybierzmy dobrze miejsce obserwacji. W Polsce najlepiej patrzeć w kierunku północno-wschodnim. Miejsce nie musi być położone wysoko, wystarczy tylko, że będzie zaciemnione, oddalone od latarni i mocnych świateł.

Warszawa. W Koperniku gwiazdy spadają. Perseidy 2021

Perseidy, zwane też "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ ich kulminacja następuje właśnie w dniu jego święta, to roje meteorów, materia skalna różnej wielkości, zagubiona w Układzie Słonecznym. W konstelacji Perseusza znajduje się punkt, z którego wylatują meteory.

d2d88uj

Obserwuje się je od wielu tysięcy lata. Od dawna też bada się to zjawisko. Ale oglądanie okiem laika to także wielka przyjemność i romantyczne przeżycie, szczególnie gdy noc jest ciepła.

"Zarezerwujcie czas, przygotujcie koce i leżaki, znajdźcie jakieś ciemne miejsce z dala od świateł miast i oglądajcie z nami spadające gwiazdy. Będziemy towarzyszyć Wam online, w smartfonach. Zaprosimy ciekawych gości, poopowiadamy o różnych ciałach niebieskich, sprawdzimy, gdzie widać najwięcej gwiazd. Szykuje się niezapomniany wieczór" - zapraszają naukowcy z Centrum Kopernika.

Co robić nad Bałtykiem, gdy pada deszcz? Kilka opcji na przyjemny urlop nad morzem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2d88uj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d88uj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj