Warszawa. Rekrutacja do szkół. Technika i licea podały listy przyjętych
Wielkie emocje przeżywali w czwartek uczniowie i uczennice, którzy w tym roku kończyli szkołę podstawową i zdawali egzamin 8-klasisty. W samo południe, równocześnie dla wszystkich kandydatów do szkół ponadpodstawowych w całej Polsce, ogłoszone zostały wyniki tegorocznej rekrutacji.
Obowiązujące w 2021 roku zasady są takie same jak w latach ubiegłych. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły średniej, do liceum lub technikum, musieli przygotować wniosek określający listę swoich preferencji. Podać należało kilka propozycji szkół i klas, do których chciałby chodzić, na pierwszym miejscu wpisując tę najbardziej pożądaną placówkę i uwzględniając opcje drugiego i kolejnych wyborów.
Wniosek trafiał do tej najbardziej wymarzonej szkoły, a dołączały do niego kolejne dokumenty, jakie uczniowie uzyskiwali na ostatnim etapie nauki w szkole podstawowej - najpierw oryginał lub kopię świadectwa ukończenia szkoły, potem zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.
Do czwartku 22 lipca trwał proces rekrutacyjny, którego wyniki właśnie ogłoszono w południe. Publikacja obejmowała listy przyjętych i nieprzyjętych. Wykazy te można znaleźć w sieci lub sprawdzić je w tradycyjny sposób - na tablicach ogłoszeń w szkołach.
Zakwalifikowanie zależne było od ilości uzyskanych punktów. Zdobywało się je za oceny na świadectwie, wyniki egzaminu i inne osiągnięcie, podane w procesie rekrutacji.
Warszawa. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych 2021
Teraz od piątku przez kolejny tydzień, do 30 lipca, uczniowie mają czas, by dokonać ostatecznego wyboru. Powinni więc w szkole, do której przyjęci chcieli być w pierwszej kolejności i znaleźli się na liście zakwalifikowanych, potwierdzić swoją wolę. W tym celu złożyć trzeba w sekretariacie tej placówki oryginały dokumentów - świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, jeśli wcześniej w zestawie papierów były tylko kopie. Do szkół zawodowych trzeba ponadto dostarczyć zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. W niektórych placówkach wymagane jest też dostarczenie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Ostateczne listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia. W tym dniu też, o godzinie 16 w elektronicznym systemie rekrutacyjnym i na stronie edukacja.warszawa.pl pojawi się informacja o wolnych miejscach. Od 3 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół, które dysponują wolnymi miejscami. Rekrutacja ta będzie prowadzona z wykorzystaniem elektronicznego systemu rekrutacji.