Warszawa. Prawa młodości. Ratusz rozpoczyna konsultacje w sprawie polityki młodzieżowej
Jak działać na rzecz młodego pokolenia warszawiaków i warszawianek, by ich życie w stolicy było naprawdę dobre - o to urzędnicy chcą zapytać wszystkie generacje mieszkańców. Miasto chce doprecyzować wytyczne, jakimi będzie się kierować w ramach strategii rozwoju, zakładającej przemiany stolicy do 2030 roku.
Wizję zmian, które dotyczyć będą spraw młodych mieszkańców stolicy, przedstawić będzie mógł każdy. Po konsultacjach powstać będzie mógł dokument określający wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i jednostek, poświęcony działaniom na rzecz młodego pokolenia. Konsultacje potrwać mają do 8 października 2021 roku.
- Chcemy, aby młodym mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej. Dokument ma być podpowiedzią dla nas - dorosłych, urzędników i pracowników miejskich instytucji - jak współpracować z młodzieżą i odpowiadać na jej potrzeby. Zapraszamy młodych ludzi i wszystkich dorosłych, którzy chcą wyrazić swoją opinię. Każdy głos jest dla nas ważny - mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
To będzie kolejny po "Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020", dokument skierowany do warszawskiej młodzieży. Jak informuje biuro prasowe ratusza, nowa polityka będzie czerpać z wypracowanych wcześniej rozwiązań, wychodząc naprzeciw potrzebie systemowego podejścia do zmiany postaw i sposobu myślenia o młodzieży w Warszawie.
Warszawa. Prawa młodości. Ratusz rozpoczyna konsultacje w sprawie polityki młodzieżowej
Konsultacje pomogą zebrać opinie, uwagi, wniosków. Dotyczyć one będą edukacji, kultury, sportu, polityki społecznej i mieszkaniowej, a także ekologii, zdrowia i transportu. Bo młodzi są siłą napędową każdej miejskiej struktury, determinującą rozwój.
W ramach konsultacji ratusz zorganizuje otwarte spotkania on on-line, warsztaty z młodzieżowymi radnymi, warsztaty z organizacjami pozarządowymi działającymi z młodzieżą i na jej rzecz. Rozpisane też zostaną ankiety, które można wypełnić w sieci. Formularz ankiety on-line oraz treść polityki dostępny jest na stronie: www.konsultacje.um.warszawa.pl/mloda_warszawa.
Każdy, kto będzie zainteresowany przedstawieniem swojego stanowiska w sprawach młodych warszawiaków, będzie mógł wziąć także udział w mniej oficjalnych akacjach konsultacyjnych. Będzie bowiem można dołączyć do jednego z pięciu spotkań w przestrzeni miasta, zaplanowanych jako okazja do rozmowy o przyszłości aglomeracji.
Będzie też szansa na udział w jednej z sześciu zaplanowanych gier miejskich. Rozgrywać się one będą na Pradze, Mokotowie, Żoliborzu, Woli i na Ursynowie i również będą okazją do dołożenia swoich pięciu groszy do wizji przyszłości.