Warszawa. Powoli po Woli do woli. Dzielnica poleca się na spacery
Aż dwadzieścia wydarzeń związanych z rejonem miasta, który rozwija się w zawrotnym tempie i szybko przechodzi metamorfozy, szykuje się na Woli. To inicjatywa Stowarzyszenia Masław i "Tu było, tu stało" - internetowego projektu jednoczącego warszawiaków ciekawych historii, teraźniejszości i przyszłości przestrzeni miejskiej stolicy.
18.05.2021 14:21
Na pierwszy spacer wolskimi szlakami wybrać się będzie można już w sobotę. Przewodnicy będą chcieli w tej, już 11. edycji poznawania dzielnicy poprzez serię wiosenno-letnio-jesiennych spacerów, które potrwają aż do października, szukać znaków dziejowych zmian Woli po 1945 roku. Uczestnicy będą mogli przyjrzeć się procesom, jakim podlegała okolica.
Wolę zwiedzać będzie można pieszo, na rowerach, a nawet oglądać ją z okien archaicznego "ogórka". Miejsc wartych obejrzenia i historycznych refleksji będzie wiele, niektóre trzeba odwiedzić, choćby z racji jubileuszowych okoliczności. Pretekstem do wycieczek będzie więc 75-lecie otwarcia Dworca Głównego przy Towarowej, siedem dekad od uruchomienia produkcji w zakładach Kasprzaka, 65-lecie otwarcia pierwszego i przez wiele lat jedynego domu towarowego dzielnicy - PDT Wola, 45 lat od otwarcia Teatru na Woli, a także okrągłe rocznice ukończenia budowy osiedli mieszkaniowych Koło, Młynów i Moczydło.
Jednak, jak zapowiadają organizatorzy, program tej edycji "Po Woli po Woli" to nie tylko wizyty w miejscach obchodzących jubileusze. Będzie można też na wolskim Dzikim Zachodzie szukać śladów bohaterów opowieści Tyrmanda "Zły" i podążać śladami Picassa na Koło.
Pierwszy spacer już 22 maja, w sobotę. Uczestników, którzy zbiorą się o godzinie 11 przed PDT przy ulicy Młynarskiej 8/12, Kuba Madejski poprowadzi na Osiedle Młynów.
Warszawa. Powoli po Woli do woli. Dzielnica poleca się na spacery
Podczas kolejnych spotkań, na które zabiorą spacerowiczów także Partycja Jastrzębska, Paweł Brudek i Krzysztof Olszak, poznać będzie można inne osiedla, parki, forty, dworce, cmentarze oraz ciekawe obiekty, jak na przykład niewielki park z fantastycznymi rzeźbami, między innymi ze słynną wolską żyrafą.
Udział w spacerach i wycieczkach jest bezpłatny. Projekt Stowarzyszenia Masław i ”Tu było, tu stało” sfinansował ratusz. Organizatorzy zajmują się warszawską przestrzenią miejską, śledzą i dokumentują zmiany, jakie zachodzą w przestrzeni stolicy, rejestrują przemiany architektoniczne, dzieje zabytków i chcą być świadkami warszawskich metamorfoz. To kolejne pokolenie warszawiaków, które pamięta o tym, jakie były dzieje ich miasta, wydobytego na nowo z ruin.
Stowarzyszenia Masław wydało już trzy mapy "Tu było, tu stało. Znikająca architektura Warszawy po 1989 roku”. Dotyczą one warszawskich budowli, które prezentowały wartość architektoniczną bądź historyczną, jak Supersam, Fabryka Kamlera, Pawilon Chemia i Emilia, Parowozownia.