RegionalneWarszawaWarszawa poszukuje wolontariuszy na czas ŚDM

Warszawa poszukuje wolontariuszy na czas ŚDM

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni.

Warszawa poszukuje wolontariuszy na czas ŚDM

22.03.2016 08:00

Warszawa poszukuje osób, które zaangażują się w wolontariat podczas tygodnia diecezjalnego Światowych Dni Młodzieży. Trzeba mieć 18 lat i być dyspozycyjnym przez co najmniej trzy dni wydarzeń. Chętni mogą się zgłaszać do 17 kwietnia.

"Poszukujemy osób, które chcą i będą mogły się zaangażować właściwie we wszystkich obszarach, jakie można sobie wyobrazić. Szukamy tłumaczy, którzy będą tłumaczyli na bieżąco to, co się dzieje podczas wydarzeń centralnych, ale i tłumaczy, którzy przetłumaczą teksty. Szukamy wolontariuszy reporterów, relacjonujących na bieżąco pracę innych osób. Potrzebne są też osoby, które we współpracy z innymi będą chciały pomagać od strony technicznej, porządkowej, informacyjnej. Poszukujemy również wolontariuszy do służby liturgicznej czy muzycznej" - mówiła PAP Karolina
Błażejczyk z Centrum ŚDM Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Warszawa szuka wolontariuszy na tydzień diecezjalny Światowych Dni Młodzieży. Potrzebnych jest ok. tysiąca osób - niezależnie do wyznania czy przynależności do Kościoła katolickiego. Projekt wolontariatu realizowany jest wspólnie przez czterech partnerów: po stronie kościelnej są to archidiecezja warszawska oraz diecezja warszawsko-praska; po stronie samorządowej - Centrum Myśli Jana Pawła II i Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza.

Żeby zostać wolontariuszem należy wejść na stronę www.sdm2016.warszawa.pl i wypełnić formularz rekrutacyjny. "Na początku wybieramy, czy chcemy być wolontariuszem organizacji miejskiej czy którejś z diecezji. Potem wybieramy stanowiska, możemy ich wybrać kilka - czy chcemy np. pracować przy kościele i opowiadać o jego historii, czy przekazywać informacje komunikacyjne, pomagać na dworcu. Możemy się też zapisać do służby medycznej, porządkowej, do sekcji tłumaczy. W formularzu to zaznaczamy. Wypełniamy wszystkie potrzebne dane i czekamy na rozmowę rekrutacyjną" - wyjaśniła Karolina Błażejczyk.

W formularzu podaje się dokładne dane osobowe, zaznacza się również poziom znajomości języków obcych (wyszczególnione są angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, portugalski) i dodaje zdjęcie w pliku cyfrowym.

Po wypełnieniu formularza kandydat na wolontariusza otrzymuje mail z kalendarzem rozmów rekrutacyjnych. W systemie, po zalogowaniu, wybiera dogodny dla siebie termin; często są to godziny późno popołudniowe czy wieczorne.

Rozmowa trwa ok. 15 minut. "Ale nie traktujmy tego jako egzaminu. Nie stajemy przed komisją rekrutacyjną, która będzie nas egzaminować. To ma być miła rozmowa, zapoznanie z kandydatem i będzie owocowała dalszą współpracą" - powiedziała Błażejczyk.

Po zakwalifikowaniu, kandydat rozpocznie szkolenia - obowiązkowe z pierwszej pomocy i komunikacji międzykulturowej oraz szkolenia z wiedzy potrzebnej na stanowisku, które wolontariusz będzie zajmował. "Jeśli ktoś nie miał żadnego doświadczenia, nie powinien się martwić. Dzięki szkoleniom wszystkiego się dowie" - podkreśliła Błażejczyk.

Pytana, czym kierują się osoby, które chcą być wolontariuszami, powiedziała, że motywacje są różne. "Jedni chcą po prostu uczestniczyć w dużym wydarzeniu, inni kierują się sprawami duchowymi. A niektórzy są zachęceni tym, że przejdą szkolenia i dostaną certyfikat potwierdzający ich umiejętności, który można wpisać w CV i który może procentować w przyszłej pracy zawodowej" - powiedziała Błażejczyk.

Wolontariusz powinien zadeklarować zaangażowanie na minimum trzy dni. Będzie pracował w systemie zmianowym; zmiany są różne - po 3, 5, nawet 10 godzin. "Ale trzeba pamiętać, że każdy wolontariusz ma do dyspozycji centrum wolontariatu, czyli miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć, znaleźć informację, napić się czegoś, czy po prostu posiedzieć i porozmawiać z innymi wolontariuszami" - powiedziała Błażejczyk.

Dni w diecezjach będą trwały od 20 do 25 lipca; dzień później - 26 lipca - zaczynają się ŚDM w Krakowie.

(Źródło: PAP)

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)