Warszawa. Porody rodzinne znów możliwe
Pandemia koronawirusa sprawiła, że od kwietnia porody rodzinne były wstrzymane. Bliskie osoby mogą towarzyszyć kobiecie na sali porodowej dopiero od maja.
22.07.2020 06:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak informuje stołeczny ratusz, bezpieczeństwo kobiet rodzących, personelu medycznego i osób towarzyszących podczas porodu, to priorytet oddziałów położniczych w stolicy. Jest to szczególnie ważna kwestia w czasie pandemii.
Od stycznia do połowy lipca narodziło się 10 844 dzieci w warszawskich szpitalach.
"Zarówno Szpital Bielański, Praski, Szpital Specjalistyczny "Inflancka", Centrum Medyczne "Żelazna", Szpital na Solcu, jak i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w trosce o zdrowie pacjentek, stosuje zalecenia sanepidu. W tych placówkach od początku kwietnia do połowy lipca na świat przyszło 6 055 dzieci, z czego aż 1 727 narodziło się w kwietniu – miesiącu, w którym mama i jej noworodek nie mogli kontaktować się z osobami z zewnątrz. W związku z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego od maja stopniowo wróciły rodzinne porody" – opisuje Urząd Miasta
Na opcję porodu rodzinnego od tego czasu do połowy lipca zdecydowało się ponad 1 740 warszawskich pacjentek.
"Zobacz także: Maja Hyży z zaokrąglonym brzuszkiem tańczy przed telefonem"
Warszawa o porodzie rodzinnym
Poród rodzinny to taki, w którym poza personelem medycznym, uczestniczy osoba bliska kobiety rodzącej. Nie zawsze jest to mąż, ojciec czy inna osoba z rodziny –zdarza się, że jest to osoba niespokrewniona. Obecność bliskiej osoby działa na kobietę uspokajająco, zwiększa poczucie bezpieczeństwa.
Warszawa. Szkoły rodzenia
"Warszawa finansuje szkoły rodzenia, które pozwalają się przygotować przyszłym rodzicom do nowej roli. Na zajęciach można poznać zagadnienia związane z przebiegiem ciąży, porodem i pielęgnacją noworodka. Lekcje dla ciężarnych odbywają się w 27 placówkach - wszystkich, które zgłosiły się do programu i podpisały umowy ze stołecznym ratuszem. W bezpłatnych kursach mogą wziąć udział kobiety płacące podatki w Warszawie albo zameldowane na stałe lub czasowo, jak również podopieczne domów matki i dziecka finansowanych przez miasto. W 2020 r. z bezpłatnych zajęć edukacji przedporodowej w ramach programu "Szkoła rodzenia" finansowanego przez m.st. Warszawa skorzystało 3700 par" – podaje ratusz.
W Warszawie trwa także kolejna już edycja programu, który ma na celu wspieranie osób niemogących naturalnie zajść w ciążę. Program - wykorzystujący metody zapłodnienia typu in vitro realizowany jest w stolicy od 2017 roku.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl