Warszawa pomaga lokalnym firmom. 20 mln złotych dla przedsiębiorców
Z powodu ciężkiej sytuacji na rynku spowodowanej wybuchem pandemii koronawirusa Urząd Miasta proponuje liczne ulgi dla stołecznych przedsiębiorców. Na jaką pomoc mogą liczyć lokalne firmy?
Jak poinformował warszawski ratusz, w stolicy znajduje się 8634 lokali użytkowych.
Wychodząc naprzeciw lokalnym najemcom, władze Warszawy proponują pomoc związaną z obniżką czynszów za lokale oraz ogródki gastronomiczne, jak również ulgi w spłacie zaległości. Stołeczni przedsiębiorcy mogą liczyć również na darmowe porady księgowe, biznesowe oraz prawne.
Dotychczas z wnioskiem o obniżkę czynszu za wynajem lokalu miejskiego wystąpiło 3780 dzierżawców, z czego około 3000 takich spraw zostało rozpatrzonych na korzyść najemcy. Mowa tutaj o łącznej kwocie prawie 20 mln złotych.
Natomiast o obniżenie czynszu z tytułu dzierżaw i najmu nieruchomości wystąpiło 919 właścicieli.
Zobacz także: "Co ze zwolnieniem ze składek ZUS? Czy będzie przedłużenie? Minister Emilewicz odpowiada"
"Cały czas monitorujemy sytuację, związaną ze skutkami epidemii dla biznesu i pozostajemy w kontakcie ze środowiskiem stołecznych przedsiębiorców, proponując im pomoc oraz wsparcie. Z programu wsparcia dla warszawskich przedsiębiorców skorzystało już wiele stołecznych firm" – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Warszawa. Obniżenie czynszu za wynajem pasa drogowego
Warszawiacy mają również możliwość ubiegania się o obniżenie czynszu dzierżawnego za zajęcie pasa drogowego pod obiekty związane z funkcją drogi. Taki wniosków Zarząd Dróg Miejskich otrzymał 36. Do ZDM-u wpłynęło również 40 wniosków dotyczących handlu. Chodzi tutaj o obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego.
"W decyzjach wydawanych po 6 czerwca opłaty są naliczane według obniżonych stawek, ponieważ od czerwca do końca grudnia 2020 r. decyzją Rady obowiązuje 50-proc. bonifikata za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne" – wyjaśnia stołeczny ratusz.
Warszawa. Odroczenie spłat i rozłożenie płatności na raty
Innym ułatwieniem dla lokalnych firm ma być odroczenie spłaty lub rozłożenie jej na raty.
"Przedsiębiorcy, którzy mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej w związku ze skutkami obostrzeń jakie wprowadził rząd z powodu epidemii, mogą wnioskować o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych z tytułu podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych" – wymienia Urząd Miasta.
Takich wniosków pojawiło się ponad 500.
Stołeczni przedsiębiorcy mogą liczyć także wydłużenie o 90 dni terminów płatności rat podatku od nieruchomości, które przypadały na kwiecień, maj i czerwiec.
Stolica przewiduje również ulgi w opłatach za odpady.
Dodatkowo Centrum Przedsiębiorczości Smolna oferuje dla przedsiębiorców doradztwo. Jak informuje ratusz – od połowy marca do końca maja, z porad skorzystało ponad 80 mieszkańców Warszawy. Informacje można otrzymać także telefonicznie i mailowo.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl