Trwa ładowanie...

Warszawa pełna pielgrzymów przed zbliżającymi się ŚDM

Na lotnisku Chopina wielu wolontariuszy z diecezji warszawskich i okolicznych czeka na pielgrzymów z całego świata.

Warszawa pełna pielgrzymów przed zbliżającymi się ŚDM
d3zysm6
d3zysm6

Ulice centrum Warszawy pełne gości ŚDM. Podczas poprzedzających to wydarzenie Dni w Diecezjach zwiedzają stolicę. Przygotowano dla nich koncerty, wycieczki, modlitwy, spotkania i inne atrakcje. Na lotnisku, przez cały dzień przyjmowani są pielgrzymi.

Warszawa od rana jest już pełna pielgrzymów przybywających z różnych stron na Światowe Dni Młodzieży. Widać całe grupy roześmianych pielgrzymów zwiedzających Warszawę. Każda z nich ma jakiś wspólny element - takie same kapelusze, flagi, koszulki z mottem grupy. Ulice roją się od ubranych na niebiesko wolontariuszy, którzy oprowadzają pielgrzymów po całym mieście i czekają przy najważniejszych zabytkach Warszawy, gotowi opowiedzieć o nich gościom z innych krajów.

Miejskie strefy pielgrzymów

W budowie są jeszcze miejskie strefy dla pielgrzymów, które zaczną działać od czwartku, ale już teraz można zobaczyć gromadzących się wokoło nich młodych ludzi. - Jesteśmy dużą grupą, część z nas przyjechała już wcześniej; dzisiejszy dzień poświęcamy na zwiedzanie Warszawy a wieczorem kościół zorganizował dla nas jakieś atrakcje - powiedział reporterkom jeden z pielgrzymów, który do stolicy przybył z Kuwejtu. Dla niego i innych przybyszów przyjazd na ŚDM łączy się ze zwiedzaniem całej Europy.

Warszawę z przewodnikiem od rana zwiedzała grupa pielgrzymów z Azji. Goście, którzy we wtorek przyjechali na Światowe Dni Młodzieży, podczas spaceru pytali o historię miasta oraz znaczenie nazw warszawskich ulic. Uczyli się i powtarzali polskie słowa. Czasem sprawiało im to niemałe trudności. Mieli na sobie identyfikatory oraz flagi z logo ŚDM. Zwiedzający zapytani przez o wrażenia i odbiór stolicy, są zachwyceni jej kulturą i historią.

Wolontariusze czekają na gości

Na lotnisku Chopina wielu wolontariuszy z diecezji warszawskich i okolicznych czeka na pielgrzymów z całego świata. Wyraźnie widać też grupy obcokrajowców w tradycyjnych strojach lub z elementami odzieży, które pokazują ich przynależność do kraju, z którego przyjeżdżają.

d3zysm6

Wolontariuszka z warszawskiej parafii katedralnej św. Floriana czekała na 45 pielgrzymów z wysp Wallis i Futuna koło Australii. - Jutro planujemy wyjście na Stare Miasto, a w piątek do muzeów - powiedziała wolontariuszka. W czwartek grupa pielgrzymów wybierze się jeszcze na koncert "Wiara, Nadzieja, Miłość" na placu Piłsudskiego.

Dni diecezjalne

Dni diecezjalne w każdej diecezji wyglądają inaczej. Młodzież z parafii św. Aleksego w Przedborzu k. Radomia czekała na grupę 58 osób z RPA. Zaplanowano dla nich zwiedzanie Radomia, Częstochowy i okolicy. Jak powiedział ks. Henryk z Przedborza do samej diecezji radomskiej przyjeżdża ok. 1500 pielgrzymów. Zorganizowane dla nich będzie tańczenie poloneza na tysiąc par, pielgrzymki do sanktuariów, spotkania integrujące młodzież z różnych krajów i inne atrakcje. Wszystko odbędzie w obecności duchownych z RPA.

Wolontariusze z dekanatu z warszawskiej Ochoty czekali na 30 pielgrzymów z Brazylii ze wspólnoty Shalome. Jak mówią, do całego dekanatu przed ŚDM ma przyjechać ok. 600 osób. W środę pielgrzymi rozjadą się do rodzin ich goszczących i spędzą z nimi resztę dnia, a od czwartku zostaną dla nich zorganizowane modlitwy, wycieczki, ewangelizacja na ulicach Warszawy, spotkania ze starszymi parafianami. Będą też sprzątać cmentarz. Zajęcia dla nich odbędą się też w parku Szczęśliwickim.

Źródło: (PAP)

d3zysm6
d3zysm6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zysm6
Więcej tematów