Trwa ładowanie...

Warszawa. Opłaty za gospodarowanie odpadami w zależności od zużycia wody

W czwartek przyjęto uchwałę wprowadzającą zmiany w gospodarowaniu odpadami. Rada Warszawy zdecydowała m.in., że naliczanie opłat za gospodarowanie odpadami będzie uzależnione od zużycia wody.

Warszawa. Uchwalono zmiany w gospodarowaniu odpadamiWarszawa. Uchwalono zmiany w gospodarowaniu odpadamiŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
d2tdhbx
d2tdhbx

Przyjęta uchwała dotyczy wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty, oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik i worek o określonej pojemności – podał PAP.

Radni przyjęli też uchwałę związaną z ustaleniem sposobu obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku nieruchomości, która w części stanowi nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Przyjęto również uchwałę określenia wzorów deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania tych deklaracji.

Wcześniej wiceprezydent stolicy Michał Olszewski tłumaczył, że proponowane przez miasto zmiany metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami są odpowiedzią na liczne głosy krytykujące obecną metodę naliczania opłat od metrażu nieruchomości.

Od marca w Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości. Mieszkańców obowiązuje opłata ryczałtowa - 65 złotych w zabudowie wielorodzinnej i 94 złote w jednorodzinnej, mieszkaniowej. - Obecnie proponowane rozwiązanie będzie oznaczało, że każdy z mieszkańców zapłaci za odpady dokładnie tyle, ile zużywa wody – wskazał wtedy Olszewski.

d2tdhbx

W czwartek Olszewski mówił o tym, że dzięki tej metodzie mieszkańcy będą mieli realny wpływ na wysokość swojej opłaty. Zwrócił także uwagę, że ta metoda ma pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Wyjaśnił przy tym, że wprowadzenie tej metody podyktowane jest m.in. tym, że jest ona najbardziej sprawiedliwa ze wszystkich, bo najtrafniej odzwierciedla liczbę osób zamieszkującą dany lokal.

Zmiany zakładają, by miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi była naliczana według średniego zużycia wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku, czyli z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, albo nieruchomość nie jest podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy, stawka naliczana jest według określonego wzoru: liczba mieszkańców x 4m3 wody x 12,73 zł.

Proponowana przez miasto stawka 12,73 zł. za m3 zużytej wody, to stawka, która uwzględnia dochód rozporządzalny na jedną osobę podany w obwieszczeniu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z marca tego roku.

Nowe naliczanie opłaty zakłada też, że dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, którzy spełniają kryterium dochodowe w wysokości 1848 zł netto na osobę, miasto będzie dopłacać 30 zł do każdej osoby powyżej gospodarstwa czteroosobowego. Zmiana taryfy wejdzie w życie 1 grudnia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tdhbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tdhbx
Więcej tematów